СТЕ ГО ОСТАВИЛЕ АВТОМОБИЛОТ НА СОНЦЕ? Еве колку може да се загрее за 10 минути!

Поврзано

СЕЛО НА ПРОДАЖБА: Шведска продава цело селo за неверојатна цена

Едно село во Шведска се продава за 6,5 милиони евра. Сатра Брун е велнес село на периферијата на Стокхолм....

ВЕ ПРОВЕРУВААТ НА ИНТЕРНЕТ: Што работодавците „гуглаат“ за вас пред да ве вработат

Business Insider наведува четири работи што работодавците ги проверуваат за вас на интернет. Едно истражување покажало дека 80% од...

(Видео) НЕВЕРОЈАТНО ОТКРИТИЕ: Група астрономи открија диск галаксија стара 12,5 милијарди години

Група астрономи открија голема диск-галаксија, создадена пред 12,5 милијарди години. Имајќи предвид дека станува збор за најоддалечената галаксија од таков...

Експертите предупредуваат дека температурата во возилата, дури и кога надвор не е премногу жешkо, брзо може да порасне. Седнувањето во вpелиот автомобил не само што е исклучително непријатно искуство, може да биде и kобно.

Еве колку приближно може да се зголеми температурата кога вашиот автомобил е изложен на директно сонце.

Кога е жешко, вашиот автомобил практично станува стаклена градина. Сончевите зраци го презагреваат автомобилот, но инфрацрвените зраци кои притоа настануваат всушност се вистинскиот проблем.

Стаклата на автомобилот ги блокираат инфрацрвените зраци, а тоа е тип на зрачење што произведува и топлина. Меѓутоа, кога тие зраци не можат да влезат во колата, исто така не можат ни да излезат од неа.

Како што зракот влегува во колата, површините како воланот и таблата под шофершајбната се обидуваат да реемитираат енергија која притоа се создава. Тоа го прават токму преку инфрацрвените зраци.

Кога телото е изложено на таа жештина, за кратко време може да дојде до хипертермија, што практично значи дека телото произведува многу повеќе топлина од што може да ослободи.

Како резултат на тоа се зголемува пулсот и брзината на дишењето, а крвниот притисок е во опаѓање. Кожата почнува да добива бледа боја бидејќи срцето дава сè од себе да пренесе крв во целото тело и ако не преземете нешто, многу лесно може да дојде до смртен исход.

Актуелно

ЗАВРШНИ ЗБОРОВИ НА КАТИЦА ЈАНЕВА: Кичеец бил испраќан да снима политичари и бизнисмени како агент провокатор

Од досега изведените докази на обвинителството можеме да заклучиме дека сведокот Јордан Камчев во неколку наврати сведочеше за сознанија...

НАЈKPИТИЧНО ВО ЧАИР: Состојба по населби во Скопје

Од вкупно 89 новозaболeни од Ковид-19 на целата територија на Македонија, 35 се од подрачјето на град Скопје. Распоредено по населби статистиката е следна: Чаир –...

(Видео) БОКИ 13 И СЕ ЗАКАНИ НА СУДИЈКАТА, ЗАЕВ Е КРЕАТОРОТ НА СЦЕНАРИОТО ЗА РУШЕЊЕ НА СЈО: Ако добие драконска казна има уште едно...

Скандалозни заврши зборови, вака наједноставно може да се објасни ситуацијата која денес ја затекнаа новинарите во судницата на едно од последните рочишта за случајот...

ЗАЕВ ГО СПАСУВАЛ МИЈАЛКОВ И ГО РУШЕЛ СЈО: Бојан Јовановски „бомбардираше“ во судот – како Заев „купувал“ пратеници и го вадел Мијалков од затвор

Средбата која што се случила помеѓу Зоран Заев и Јордан Камчев се случила на 02.април, а Камчев го снимал и Зоран Заев,  а за...

ВИЦЕТО БАРАЛ БОКИ 13 ДА ОСТАНЕ ВО ПРИТВОР, МАКАР И ДА УМРЕ: Заев земал милион евра за да притисне за одлука на Врховен суд?!

Јордан Камчев се исплашил од „педерот“ Боки 13, види мајката - силниот Камчев, па ми дал милион евра. Тој можеби дал, дал милион евра, можеби...

Повеќе вести