СТИВ БЕНОН ЗА РТРС: Студената војна се уште не е завршена, а Трамп има намера да и стави крај (ВИДЕО)

Поврзано

МАКЕДОНИЈА ВРАТЕНА НА ЦРНАТА ЛИСТА: Црна Гора повторно зaбрани влез на македонски државјани во земјата

Црногорскиот Институт за јавно здравје го ажурираше списокот на земји со активна стапка на случаи на ковид-19 на помалку...

(ФОТО) ВУЛИН СО ПРАШАЊЕ ДО ШЕКЕРИНСКА: Зошто не се сликаш пред кyкacт крст кој е нaциcтички cимбoл?

Фотографијата на Шеќеринска пред симболите на УЧК денеска ја коментира и официјален Белград односно српската влада и еден од...

ЗАРАБОТУВААТ И ДО 10.000 ЕВРА МЕСЕЧНО: Вип пpocтитyткитe имаат 5 до 6 муштерии дневно

Српската старлета Тијана Максимовиќ, попозната како Тијана Ајфон беше уапсена во полициска акција поради проституција, додека илегално во чамец...

Стив Бенон, поранешниот стратег на Доналд Трамп, кој беше најзаслужен за победата на претседателските избори во Америка, во ексклузивното интервју за телевизија РТРС тврди дека Балканот во новата гео-стратешка средина може да добие многу поважно место на светската сцена.

“Европа е многу важна за претседателот Трамп и очигледно тоа е многу важно за САД, бидејќи вие сте мајката цивилизација која го создаде модерниот свет”, вели Бенон. Мислењето е дека Балканот ќе стане поважно место на светската сцена, каде што во новата геостратешка средина Кина, Иран и Турција формираат еден вид сојуз. Кога станува збор за Студената војна, Бенон смета дека не е завршена.

“Мислам дека тоа е многу важно што се случило во Хелсинки, тоа е позитивно. Понудата на Путин за посета на Вашингтон, исто така, е позитивна. Мислам дека тоа е начинот на кој ние треба да комуницираат”, рече Бенон .

Според Стив Бенон, Џорџ Сорос е татко на своето зло. Тој тврди дека Сорос, со милијарди долари американски пари, се обидува да го промени изгледот на Европа. Тој основал невладини организации кои се поврзани со левичарските медиуми со цел да бидат опозиција на популистички и националистички партии во Европа, вели Бенон додавајќи дека целта е да се биде противтежа на Сорос и неговите како што верува лоши намери кон Европа.

“Мислам дека Џорџ Сорос шири многу негативно влијание во светот. Мислам дека тој направи многу за да им наштети на Европа и дека целата на мигрантската криза, отворени граници, е навистина штетна за овие земји, а тоа доведе до реакции во земји како Унгарија, Австрија и Италија. Сето ова произлегува од иницијативата на Сорос “, рече Бенон.

 

Актуелно

(Видео)СО ЦИСТЕРНА ВЛЕТА МЕЃУ ДЕМОНСТРАНТИТЕ: Инцидент на протестот во Минеаполис, САД – возач на цистерна влета во толпата демонстранти

Возач на цистерна со својот камион влета во толпа демонстранти кои протестираат во Минеаполис, САД. Инцидентот се случил на...

(Во живо)ТЕНЗИИ, СОЛЗАВЦИ И ШОК БОМБИ ВО ВАШИНГТОН: Демонстрантите се судрија со полицијата на пат кон Белата Куќа

Растат тензиите во САД откако група демонстранти се собраа пред Белата Куќа во американската претстолнина Вашингтон, во рамки на протестот за Џорџ Флојд -...

ЗАЕВ „БЕГА“ ОД ИЗОЛАЦИЈА: Наместо во самоизолација поради контактот со Мухамед Зекири, Заев во кафана со цела камарила

Наместо во изолација поради блиските контакти со Мухамед Зекири кои во претходните денови речиси со сигурност ги имал, Заев реши да се качи на...

РЕГИСТРИРАНИ НОВИ 24 CЛУЧAИ НА ЗAРAЗEНИ ВО СКОПЈЕ: Еве во кои општини се нoвoзaбoлeнитe

Денеска во Скопје се регистрирани 24 нови случаи на ковид-19. По општини: Бутел – 6, Чаир – 11, Гази Баба – 1, Карпош –...

(ФОТО) ВУЛИН СО ПРАШАЊЕ ДО ШЕКЕРИНСКА: Зошто не се сликаш пред кyкacт крст кој е нaциcтички cимбoл?

Фотографијата на Шеќеринска пред симболите на УЧК денеска ја коментира и официјален Белград односно српската влада и еден од најблиските луѓе на претседателот Вучиќ. Според...

Повеќе вести