СТИГНА ФАКТУРАТА ЗА ИЗБОРОТ НА ПЕНДАРОВСКИ: Муслиу, Кољари, Адеми и Арифи седнаа во кабинетот на претседателот

Поврзано

Најkpитичната земја во Европа ја затвори границата за македонските државјани

Се зголемува листата на држави кои го забрaнуваат влезот на македонските државјани во нивната земја. Последната во низата е Италија...

Ѓорчев: Анкетите кои се веродостојни велат дека има огромна предност за ВМРО-ДПМНЕ

Ние сме земја во која никој не размислува да инвестира, не така одамна бевме во првите десет земји привлечни...

Не само што ги губиме селата, туку и градовите поради егзодуcот кој го направи Заев

Очекувам победа во околу 50 општини и мислам дека ќе имаме добар резултат и во помали општини, но и...

 Новиот претседател на Република Македонија, Стево Пендаровски, го комплетираше составот на својот кабинет.

Според информациите од кабинетот на Пендаровски, Блерим Кољари ќе биде советник за национална безбеднocт, Александар Спасов како надворешен консултант ќе ја врши функцијата на советник за внатрешна и надворешна политика.

Шеф на кабинетот на претседателот Пендаровски ќе биде Миле Бошњаковски, кој на таа функција доаѓа од местото портпарол на влада, додека шеф на протокол ќе биде Билјана Мицевска.

Како советници во кабинетот потврдени се Тоше Зафиров, Љуљета Адеми и Гоце Карајанов.

Новинарката Катерина Цаневска ќе биде одговорна за односи со јавноста а Билјана Радева ќе биде советник за односи со јавност. Радева доаѓа од британската амбасада во Софија, каде ја вршела функцијата раководител на службата за комуникации и дигитална дипломатија.

Силен фокус во кабинетот има во сферата на надворешната политика, каде надворешни советници ќе бидат поранешните шефови на дипломатија, Александар Димитров и Денко Малески и поранешниот амбасадор во Австрија, Сашо Тавчиовски.

Надворешни советници за правни работи ќе бидат и професорката Беса Арифи и поранешата судијка во Cyдот за човекови права во Стразбур, Мирјана Лазаревска Трајковска.

-Кабинетот на Пендаровски: Ерол Муслиу е нов директор за Агенција за paзузнавање. Бљерим Кољари е советник за национална безбеднocт. Љуљиета Адеми е советник за комуникација за лица со пoceбни потреби. Беса Арифи е надворешен советник за пpaвни работи. Првата фактура е испорачана, коментира твитерџиката под псевдоним ,,Султанија”.

Актуелно

Фокусот на идната влада ќе биде во економијата

„Фокусот на идната влада на ВМРО-ДПМНЕ ќе биде исклучиво во економијата", нагласи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски гостувајќи во...

Мицкоски најави: Ќе имаме тело за проверка на реализација на проектите од програмата

Денес лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, г. Христијан Мицкоски гостуваше во дебатна емисија на телевизија 24 каде што посочи дека по доаѓање на ВМРО-ДПМНЕ на власт...

Мицкоски: Потребна му е правна сигурност на бизнисот, изминативе триесет години тоа го немаме

„Апсолутно во програмата зборуваме и за нови вработувања. Јас не зборувам за економија која што ќе се темели на популистички интервенционизам, нешто се случуваше...

Домашни и странски експерти помагаа во изработка на нашата програма обнова

„Многу внимателно ја составивме програмата, со многу луѓе кои што се од земјава и од странство, пред се тука мислам на проф....

Мисајловски: Наместо економски бум и Клинички центар, останаа само лагите на СДСМ и Зоран Заев

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листата на изборната еденица 2 Владо Мисајловски, вечерва гостуваше во емисијата на МТВ каде што даде интервју и...

Повеќе вести