Стоев: Бугарија од Македонија очекува конструктивен одговор за изнаоѓање одржливо и трајно решение

Поврзано

- Advertisement -

Шефот на бугарската дипломатија Светлан Стоев на средба во Софија со неговиот чешки колега Јакуб Кулханек на тема Македонија истакна дека од Македонија очекува конструктивен одговор за изнаоѓање одржливо и трајно решение, што ќе придонесе за безбедноста и просперитетот не само на нашите две држави, туку и за целиот регион.

-Од нашиот најблизок сосед очекуваме конструктивен одговор за изнаоѓање одржливо и трајно решение, што ќе придонесе за безбедноста и просперитетот не само на нашите две држави, туку и за целиот регион, рече Стоев.

Стоев нагласи дека Бугарија е отворена за активен дијалог и во изминатите денови се прави се што е можно од бугарска страна, како и од македонска за градење позитивна атмосфера и обновување на довербата во билатералните односи.

Latest News

Oдлични вecти: Eвe штo пpeдлaгa Koмиcиjaтa зa зapaзни 6oлecти

Утрово Комисијата за заразни болести предложи олабавување на мерките. „Утрово на Комисијата за заразни болници се донесоа следните одлуки кои...

More Articles Like This