СТОИЛКОВСКИ: Зоран Евро Заев мора да престане да тргува со македонското достоинство и државните интереси!

Поврзано

ЖИВКОВСКИ: Темелковски најави целосна сaнaцијa на патека во Кисела Вода, а еве на прагот на летото како изгледа истата

Уште една лага на Градоначалникот на Општина Кисела Вода Филип Темелковски!! Имено, во месец декември 2019 година, Темелковски спектакуларно...

(Видео) ЕКСКЛУЗИВНО: „Инфомакс“ влезе во Ковид-19 центарот на Аџибадем Систина, погледнете како изгледа процесот на тестирање!

Екипата на Инфомакс, ексклузивно го посети центарот за тестирање на Ковид 19 во приватната клиника Аџибадем Систина. За време...

CAHКЦИИ ЗА ОХРИЃАНИ: Изнајмиле станови, а ги пpeкpшилe препораките

Кризниот штаб на Општина Охрид денес одржал состанок, на кој биле донесени повеќе заклучоци. На истиот присуствувал и раководителот...

Македонија посочи – Зоран Евро Заев мора да престане да тргува со македонското достоинство и државните интереси! Пораката на народот е јасна: Зоран Евро Заев, не ти се плашиме! ВМРО-ДПМНЕ не ти се плаши! Македонците не ти се плашат – рече Стоилковски

Сите притисоци, сите закани, уцени, репресија, прогон, сето политичко мотивирано замолкнување на народот, на опозицијата, на политичките неистомисленици од октроираната власт за една намена, не успеаја да ја замолкнат Македонија. Зоран Евро Заев, Македонија и’ порача „НЕ“, на оваа твоја „ЌЕ“ Влада! Македонија го покажа својот пркос и покрај прогонот на патриотите. Македонија покажа дигната глава пред Судот на Зоран Евро Заев. Македонија се крева, Македонија дојде да ја земе својата иднина од рацете на Зоран Евро Заев!

Ова денеска го истакна портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски додавајќи дека Македонија покажа оти е против погубните политики на вештачката кованица на власт на Заев. Според него, Македонија порача дека е против економските „Ќе“ лаги на Зоран Евро Заев.

– Македонија посочи – Зоран Евро Заев мора да престане да тргува со македонското достоинство и државните интереси! Пораката на народот е јасна: Зоран Евро Заев, не ти се плашиме! ВМРО-ДПМНЕ не ти се плаши! Македонците не ти се плашат. Кога е во прашање Македонија, Македонците не чувствуваат страв и нема предавање. Зоране Евро Заев, единствената свиткана кичма – е твојата, ти ја свитка народот во саботата. Прочитани сте. Залудни се заканувачките пораки испратени од органите на репресија на Зоран Евро Заев. Залудни се заканите за бркање од работа, за одземање на парчето леб, за оставање на улица. Народот виде дека Зоран Евро Заев обезбедува корка леб само за своите советници. На народот и онака му порачавте, сиромашни сте, не сте наша грижа, рече Стоилковски на денешната прес-конфренција.

Вели дека е срамно раководителите поставени од СДСМ да праќаат јавни пораки дека „требало сите да бидат истерани од работа“ затоа што искажале револт.

-Срамно е лица што земаат пари од граѓаните како раководителката од Македонски пошти, која е фотографирана со Петре Шилегов и Андреј Жерновски, да бара да бидат истерани од работа, да останеле без корка леб, сите оние кои останале да работат, а протестирале против политиките на власта? Срамно е што бараат партиските послушници на СДСМ поставени во институциите. Тие сакаат да се смени законот за државни службеници, бидејќи на тој начин цитирам „многу едноставно и легално ќе ги исчистеле институциите од плукачите“? Размислуваш ли Зоране Евро Заев да го озакониш масовното „јадење живи луѓе“ кое што го спроведуваш онаму каде можеш?, праша портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ.

Му прача на Заев дека е срамно и незамисливо што полициските пулени плукаат врз народот.

-Полициските службеници во полицијата што ја реформираш ти, вон сите професионални и етички норми, ги навредуваа и потценуваа луѓето чија безбедност и благосостојба, треба да му се на прво место. На таква ли професионализација мислевте. Односот на СДСМ кон народот го покажуваат функционери и пратеници сосе нивните семејства. Ако пратеничката Мира Стојчевска не се грижи како ќе влијае високата акциза за дизелот врз сиромашните, за нејзинот син, на протестот присуствувале „хибернирани кретени“, и била „излеана фекална канализација“ по улиците на Скопје. Ова е сликата за демократијата на Зоран Евро Заев. За ова ли е добиена „кристално чиста препорака“, по „срушен режим“. За Кристалот – Зоран Евро Заев веќе доби Нон пејпер од Европа. За срушеното – народот во саботата му испрати лична порака, рече Стоилковски.

На премиерот Заев му порача да го распушти, како што рече, Министерството за вистина, бидејќи народот повеќе не му верува. Одговорност за ваквите испади, рече Стоилковски, мора да има и ќе има кога ќе си замине криминалниот картел и ќе се врати правната држава во Република Македонија. На Заев му порача дека Македонија тргна по своето.

 

Актуелно

ШИЛЕГОВ СЕ EВAКУИPAЛ: “Градскиот очув” на викенд во Маврово бега од кaрaнтинoт во Скопје

Петре Шилегов, градоначалникот на Скопје е во Маврово, додека главниот град е во 80-часовен полициски час, објави „ТВ24“. Шилегов за...

(Видео) ЕКСКЛУЗИВНО: „Инфомакс“ влезе во Ковид-19 центарот на Аџибадем Систина, погледнете како изгледа процесот на тестирање!

Екипата на Инфомакс, ексклузивно го посети центарот за тестирање на Ковид 19 во приватната клиника Аџибадем Систина. За време на посета имав шанса да...

(Видео) „СКОПЈЕ КАКО ВУХАН“: Се поставува монтажна болница во близина на Инфективна, Maкедонија се спрема за новиот пик!

Сцени кои до пред неколку месеци ги следевме само преку светските медиуми стануваат реалност во Македонија. Во близината на Инфективната клиника се поставува монтажна...

КОНЕЧНО ПРИСТИГНАА ОФИЦИЈАЛНИ ИНФОРМАЦИИ ОД МЗ: Бројката слична на вчерашната, 125 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1085 тестирања, а регистрирани се 125 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-46, Kуманово-19,...

ВЕЛАМ ТИ ЌЕРКО, СЕТИ СЕ СНАО: Коста Костадинов си ја врботил девојката кај Боки 13, па во „Америт“ и на крај во ТАВ Македонија?

И додека на прес-конфернции, портпаролот на СДСМ Костадин Костадинов ги обвинува своите политички опоненти за непотизам (?!), самиот тој развил сериозна непотистичка шема во...

Повеќе вести