December 8, 2021, 11:11 pm

Столтенберг: НАТО ќе ја поддржи авганистанската влада колку што е можно повеќе, безбедноста на нашиот персонал е најважна

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, нагласи дека алијансата ќе го задржи своето цивилно дипломатско присуство во Авганистан, додека се обидува да ја поддржи авганистанската влада и безбедносните сили во пресрет на офанзивата на талибанците.

„Нашата цел останува да ги поддржиме авганистанската влада и безбедносните сили што е можно повеќе. Безбедноста на нашиот персонал е најважна. НАТО ќе го задржи дипломатското присуство во Кабул и ќе продолжи да се прилагодува по потреба”, наведе Столтенберг, во изјавата по средба на претставниците на НАТО.

Latest News

Бектеши најави ykинување на евтината струја, владата ќе одлучи до крајот на годината

Владата планира да го менува моделот на евтината дневна тарифа на електричната енергија. Се разгледувала опцијата – да се...

More Articles Like This