СТОЛТЕНБЕРГ СТИГНА ВО МАКЕДОНИЈА: Генералниот секретар на НАТО во Скопје!

Поврзано

Народ без историја е како дрво без корен: Не треба да дозволиме да ни живеат децата со фабрикувана и ретуширана историја

Носителот на Изборната единица 1 Гордана Силјановска Давкова денеска беше во посета на Сопиште. -Денес бев во Сопиште, меѓу луѓето...

Функционери на СДСМ дивeeле во Ново Село пред доаѓањето на Зоран Заев

Денеска во пазарот во Ново Село функционери на СДСМ ги кинеле изложените постери од коалицијата За обнова на Македоника...

Да за НАТО и ЕУ интеграции, но никогаш под туѓ диктат и под уцeна за распродажба на националните интереси

Нашиот императив не е ниту kpиминал, ниту нeчесната работа, ниту понижувaњето на својот народ, туку Македонија, порача Тимчо Муцунски...

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска и утре ќе престојува во официјална посета на Македонија.

Столтенберг утре напладне ќе се обрати пред пратениците во Собранието на Република Македонија.

Се очекува генералниот секретар на Алијансата да се сретне со претседателот Ѓорге Иванов, со премиерот Зоран Заев, како и со министрите за надворешни работи и за одбрана Никола Димитров и Радмила Шекеринска, со лидерот на опозицијата Христијан Мицковски, и со лидери на други политички партии.

Во рамките на посетата, како што информираа од Владата, предвидена е заедничка прес-конференција на Столтенгерг со премиерот Заев в четврток во 16 часот во прес-центарот на Владата.

Посетата на Столтенберг коинцидира со интензивирањето на активностите за решавање на проблемот со грчкото оспорување на името на Македонија, што ја попречува македонската интеграција во НАТО и ЕУ.

Тој во Македонија, како што е планирано ќе пристигне денеска кога во Њујорк, треба да се одржи и нова средба на медијаторот Метју Нимиц со македонскиот и грчкиот преговарач, Васко Наумовски и Адеемантиос Василакис.

– Посетата на генералниот секретар на НАТО на Македонија Јенс Столтенберг е порака сама по себе. Тоа значи дека во изминатите шест месеци успеавме Македонија да ја вратиме назад на евроатлантската патека и успеавме да ги неутрализираме сите оние лоши вести, кои во континуитет во изминативе години доаѓаа во Македонија, порача вчера министерката за одбрана Шекеринска.

Актуелно

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

(Видео) По зakaните по неговиот и животот на Јовановски, Дуковски видно вознемиpeн, известени се и амбасадите

Видно вознемирен и нервозен вака може единствено да се опиште денешниот настап на адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски при изјавата пред обвинителството откако...

Нови „бомби“ во етерот – што мисли Заев за Бранко Црвенковски и неговите луѓе, и колкав е неговиот капитал

Нови аудио снимки од свиркачи се појавија на социјалната мрежа „ЈуТјуб“ на кои може да се слушнат секвенци од разгвор кој Зоран Заев го...

Повеќе вести