СТОПАНСТВЕНИКОТ КУЧИ: Мерката за субвенционирање на плата од страна на владата не беше доволна за да функционира бизнисот

Поврзано

Високи службеници од ИВЗ заразени со koронавирус

Двајца високи службеници од Исламската верска заедница се позитивни на коронавирусот, пренесува „МКД“, според чии информации состојбата на еден...

„Не може да имаме држава, се додека не се открие pекетот и kриминалот кој се става под тепих“

Не може да имаме држава ако овие работи стојат под тепих и не може да имаме функционална држава ако...

Мицкоски: Ќе покажеме дека сме различни

Во гостување во емисијата Заспиј ако можеш, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христија Мицкоски рече дека СДСМ цело време збори за...
- Advertisement -

Мендерес Кучи стопанственик од Тетово во гостување на телевизија 24 зборуваше за сетот на мерки кои ги донесе Владата на СДСМ каде рече дека не постои доверба во институциите и дека мерката за субвенционирање на плата од 14 500 не била доволна за да компаниите продолжат понатаму.

-Да денеска ако земам помош, утре дупло ќе треба враќам. Недовербата во институциите сеуште постои и тоа во голема мерка има негативно влијание врз сите компании. Оттука е и бројката која што гледаме колку е тоа искористено и зошто не е искористено. Гледам дека тие 8 милиони кои беа предвидени за бескаматни кредити, а се искористија некаде околу 6. Гледаме дека бројката на вработените за кој што беше донесена мерката, нема влијание врз задржувањето на работната сила во компаниите. Не се доволни помошта од 14 500 за да продолжат тие да опстојат понатака затоа што бизнисот поинаку функционира, рече стопанственикот Кучи.

Latest News

Високи службеници од ИВЗ заразени со koронавирус

Двајца високи службеници од Исламската верска заедница се позитивни на коронавирусот, пренесува „МКД“, според чии информации состојбата на еден...

„Не може да имаме држава, се додека не се открие pекетот и kриминалот кој се става под тепих“

Не може да имаме држава ако овие работи стојат под тепих и не може да имаме функционална држава ако обвинителот којшто е главен овие...

Мицкоски: Ќе покажеме дека сме различни

Во гостување во емисијата Заспиј ако можеш, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христија Мицкоски рече дека СДСМ цело време збори за враќање на Груевски и ништо...

Мицкоски: Димитров зборува за правда, а во исто време е слуга на човекот кој има две амнестии

Јас чувствувам кај господинот Димитров нервоза уште од самиот почетокот на кампањата. Тој влезе во кампањата со навреда за ВМРО-ДПМНЕ дека било здружение замислете...

Разочарувањето кај народот од политичарите е огромно, бидејќи преку ноќ се збогатија на грбот на народот

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во неговото гостување во емисијата „Заспиј ако можеш“ на Алфа Телевизија истакна дека во Македонија најголемо е разочарувањето во...

More Articles Like This