Стопанcka банка а.д. Битола со голема финансиска помош за ФК „Пелистер“

Поврзано

Mecи и компанија „лудуваа“ во својот автобус по синоќешниот трофеј… (ВИДЕО)

Барселона дојде до нов трофеј во Шпанија освојувајќи го кралскиот куп по синоќешната победа во финалето над Атлетик Билбао...

Одлична вест за љубителите на фудбалот: Италија дозволи гледачи на натпреварите Европско фудбалско првенство

Италијанската Влада дозволи присуство на гледачи на натпреварите на претстојното Европско фудбалско првенство кои ќе се играат на Олимпискиот...

Пaндeв за грчка Газета: Ha Гpциja прво ми текнува на лето и одмop, нe ми ce дoпaѓa политикaтa

Имам играно за многу тимови, имам видено многу, имам освоено сè од титули, но, да победуваш со твојата репрезентација...
- Advertisement -

Во 2017 година кога „Пелистер“ го освои Купот во Македонија, Стопанска банка а.д. Битола беше еден од главните поддржувачи и спонзори на тимот.Стопанска банка а.д. Битола на фудбалскиот клуб „Пелистер“ од Првата македонска лига му донираше 1.500.000 денари. Оваа донација е преку ваучерскиот систем за поддршка на спортот што го одобрува Агенцијата за млади и спорт, а во насока на развој и унапредување на тимот кој остварува одлични резултати во лигата. Во 2017 година кога „Пелистер“ го освои Купот во Македонија, Стопанска банка а.д. Битола беше еден од главните поддржувачи и спонзори на тимот.
– Ни претставува задоволство повторно да оствариме соработка со ФК „Пелистер“ бидејќи успехот кој заеднички го постигнавме во 2017 година е нешто големо и значајно, а ФК „Пелистер“ како тим со огромен потенцијал и многу квалитетни играчи веруваме дека може да го повтори и надмине. Веруваме и во визијата на тимот и во младите перспективни и мотивирани играчи кои знаеме дека ќе направат сѐ за да ја исполнат. Она кое ни е особено драго и кое нѐ поврзува на друг начин со овој тим покрај останатото е и фактот дека се работи за тим со многу долга традиција кој потекнува од градот Битола, исто како и Стопанска банка а.д. Битола. Постоејќи повеќе од 70 години и Стопанска банка а.д. Битола и ФК „Пелистер“ на некој начин претставуваат обележје, симбол на градот – велат од Стопанска банка а.д. Битола.

Стопанска банка а.д. Битола е препознатлива по тоа што многу често поддржува настани, поединци или тимови кои ја афирмираат спортската култура во земјата. Традиционално, во изминатите години банката ги спонзорира Скопскиот маратон и Женската трка, а минатата година беше спонзор и на најпознатиот битолски маратон Трчај бе.

Latest News

Мицкоски до власта: Ова е тepopизам, а не 27 април

Претседдателот на ВМРО-ДПМНЕ реагираше на дрскоста на владеачката СДСМ, која со притисокот врз болните пратеници кои со скафандери се...

More Articles Like This