September 30, 2020, 11:39 am

СТОПИРАН УШТЕ ЕДЕН КАПИТАЛЕН ПРОЕКТ: Целосно стопирана изградбата на автопатот Кичево-Охрид

Поврзано

Колапс во индустријата: Пaд од 9 отсто на индустриското производство во август

Индустриското производство во август годинава во однос на август лани бележи пад од 9,1 отсто, а во периодот јануари...

Колку „заработија“ од Мој ДДВ: Лукаревска, Бочварски, Царовска, Богдановиќ – скенираат

Додека се чека блиц-проектот „Викенд без ДДВ“, повеќето функционери се незаинтересирани да ги скенираат фискалните сметки, но има и...

Цената на горивата останува иста

Регулаторната комисија за енергетика информираше дека оваа недела цените на нафтените деривати ќе остане иста во однос на минатата...
- Advertisement -

Загрижени граѓани на социјалната мрежа Facebook објавија видео на кое јасно се гледа дека на автопатот Кичево-Охрид не се одржуваат никакви градежни активности.

За овој проблем посочи и почесниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, кој во својот Facebook статус напиша:

„Автопатот Кичево – Охрид, трансферот на власта го затекна на изграденост од 50 осто. Но, потребата да се фабрикуваат скандали и потребата да се прикаже дека не 50 осто, туку како 100 осто да го завршиле СДСМ и тука стапија на сцена. Една година застој, стотици телевизиски прилози, спинови, полувистини и јавни дебати и се на крај ќе заврши со истиот резултат….Една година, работниците седеа дома без плата, една година помалку даноци во буџетот. Една година помалку пари за стотици фирми директно или индиректно вклучени во изработката на автопатот. И наместо да заврши до крајот на оваа година или првата половина на 2019-та, сега ќе заврши во јуни 2021-та“.

 

Сличен на проектот автопат Скопје – Штип е градбата на нов автопат Кичево – Охрид. Слична приказна како и првиот….

Julkaissut Nikola Gruevski Keskiviikkona 25. huhtikuuta 2018

Се поставува прашањето, од кои причини се стопираше изградбата на автопатот Кичево Охрид кој првично беше ветено дека ќе биде готов до јануари 2018 година?

Latest News

Шилегов го претвора Драчево во депонија, сите хаварисани возила од Скопје ќе завршат во населбата

Градоначалникот Петре Шилегов дефакто ја претвора населбата Дрчево во депонија за метал, отпад на Град Скопје. Попладнево Советот на...

(Видео) Пендаровски станува првиот претседател што го прекршил уставот

Претседателот на Македонија Стево Пендаровски ќе стане првиот претседател на држава кој носел противуставни одлуки откако ја загуби поддршката од опозицијата во Собранието. Пратеникот Антонио...

Убиј и изеди: Трамп и Бајден очи во очи ― „тотална катастрофа“ на американската демократија

Првата претседателска дебата, на кандидатите за Претседател на САД Доналд Трамп и Џо Бајден беше сосема различна од другите и од сите до...

Средношколците ќе ја бојкотираат наставата

Од Сојузот на средношколци денеска соопштија дека Владата не го пригатила нивното најважно барање, учебната година да започне со комбиниран модел на настава, истакнувајќи...

Нови проблеми со онлајн платформата, на мобилната апликација не можат да се прават тестови

На мобилната верзија на националната платформа за онлајн настава www.schools.mk не може да се прават тестови, предупредуваат средношколците. Претседателот на Сојузот на средношколци, Бленди Ходаи...

More Articles Like This