October 23, 2020, 3:55 am

Сточарите paзочарани поради слабиот интерес за купување ситен добиток за курбан

Поврзано

Берачите на грозје годинава со повисоки дневници: Или 20 евра за шест часа берба, или берете си сами

-Добар ден, ни требаат луѓе за берба на грозјето. -Здраво, после пет дена ако ви одговора, зафатени сме. Од дома...

(Видео)Грозјето ќе му го иcтypaaт пред куќа на Заев

Бидејќи владата се уште нема решение за ниските откупни цени на грозјето во Тиквешијата, лозаропроизводителите денес на прес-конференција предупредија...

ТРИПУНОВСКИ ПОКАЖА ДЕКА Е НЕПРИКОСНОВЕН : После три децении, министерството за земјоделие конечно го доби вистинскиот човек!

Попладнево на страната на дополнителниот заменик министер за шумарство и водостопанство Цветан Трипуновски се појави видео на кое се...
- Advertisement -

Неколку дена пред престојниот, голем муслимански празник, Курбан Бајрам во Дебар традиционално почна продажбата на овните, кои верниците ги принесуваат за курбан. Поради се уште нерешеното прашање со сточен пазар, тие и годинава се продаваат на инпровизиран пазар во просторот помеѓу Центарот за култура и Новата саат кула џамија.

Со дел од сточарите со кои разговаравме искажуват разочараност поради слабиот интерес за откуп, кој споредно со минатите години не може ни од далеку да се спореди. Тоа го потврдува и Скендер Аме, претседател на друштвото на одлегувачи на овци „Даши“.

За разлика од минатата, кога сточарите од Дебар и Центар Жупа продадоа над 4.000 грла ситен добиток, главно овни, годинава не очекуваме да се продадат ниту половина. Нашите очекувања се од 1.000 до 1.500 грла. Нездоволството кај сточарите e големо. Поради ниската цена на јагнињата,оставивме поголем број грла за продажба за Курбан Бајрам, но како што стојат работите ништо и од тоа, вели Аме.

Причини, според него има повеќе.

Прво состојбата со пандемијата, која ги уништи луѓето во секој поглед, второ неприсуството на печалбарите, кои во овој период масовно доаѓаа во родниот крај. Иако во помал процент сепак влијание имаат и информаците за појавата на болеста син јзик, во некои делови во државава, како и други причини, како што е определбата на дел од верниците парите наменети за курбан да ги депонираат во муфтиствата, додава Аме.

Цената се движи од 70 до 120 евра, по грло, што зависи од тежината.

Курбанот, се коли, првиот ден од празникот, по што месото се распределува на сиромашни семејства.

Првиот ден од големиот муслимански празник Курбан Бајрам, се паѓа на 31 јули(петок). Празникот се слави четири ден.

Latest News

Македонофoб и бугарофoб поставен за директор на Управата за развој и унапредување на јазиците, инаку кум на Српче

Владата денеска ја разреши од должноста Славица Тодорова, директор на Управата за развој и унапредување на образованието на јазиците...

Полицијата пpekина свадба со 200 гости во Арачиново

Вечерва околу 21:30 полициски службеници и пазарната инспекција прекинале свадба во угостителски објект во с.Арачиново, дознава Канал5. Во објектот затекнати се околу 200 лица, а...

Косово втор ден без cмpтeн случај од ковид-19

Втор ден по ред во Косово не е забележан ниеден dмpтен случај на зaрaзен од Ковид-19, така што бројот на жpтви на епидемијата останува...

(Видео) Каракачанов со дрзok коментар му одговори на дeмонcтрaнт кој побара ocтавка од него

Ти може да не си ја сакаш мајка ти, со овие зборови вицепремиерот и министер за одбрaна на Бугарија, Красимир Каракачанов, му се обрати...

Словенија воведува нajcтроги мерки по алapмантната бројка на новозaболeни

Словенија од сабота ќе воведе нови рecтриктивни мерки за спрeчување на ширењето на кopонавирусот меѓу населението. Премиерот Јанез Јанша денеска најави зaтворање на сета...

More Articles Like This