November 25, 2020, 3:24 pm

СТОЈАНОСКА: Сите политички партии се грижат за здравјето на народот, само Заев за датумот за избори

Поврзано

Министерката за образование ги гледа децата како „нивните“ и „нашите“?

Предвремено започнување на зимскиот распуст на учениците оваа година не е потребен, бидејќи во училиштата нема значително ширење на...

Миле Јанакиески „стражарно спроведен“ во Суд

Судијата Бошевски нареди стражарно спроведување на поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, кој повторно има решение за...

Александар Николоски: Бугарија го искористи неспособниот Заев

Секогаш кога се на власт, Македонија трпи катастрофални последици. Од 90-тите години за без пари си ги земаа фабриките...
- Advertisement -

Здравствените власти или дел од здравствените лица кои се во Комисијата која кажува каква е ситуацијата, дали може или не да има избори, не работат по Хипократ, туку по диктат на Зоран Заев. Ова е причина плус дека за одлука за датум на избори треба да има поширок консензус, а не да прeceчaт само на пример здравствените власти, рече Дафина Стојаноска, член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во гостувањето во емисијата „Заспиј ако можеш“ на телевизија Алфа.

Стојаноска укажа дека бројките говорат за голем број на нoвoзaрaзeни со кoрoнa, како и за пoчинaти. Според неа за да се оди на избори мора да има стабилизирање на ситуацијата, а за да се знае каква е ситуацијата мора да има доволно тестирања.

-ВМРО-ДПМНЕ не може да прифати да ја дели одговорноста со неодговорни луѓе, со луѓе кои не се грижат за здравјето на граѓаните. ВМРО-ДПМНЕ мисли за здравјето на граѓаните. Тоа што СДСМ не се грижи е нивна работа, ние не работиме така, изјави Стојаноска.

Таа смета дека власта глуми дека е добро.
-Нашиот принцип е јасен, приоритет е здравјето на народот, макар и по цена да не одиме на избори. Како можеш да се радуваш на победа во која ќе е зaгрoзeнo здравјето на гласачот, праша Стојаноска.

Според неа тоа што СДСМ вели дека ако нема договор ќе се оди на избори на 21 јуни зошто правните норми и Уставот велат така, е смешно и нереално.

-Кој зборува за почитување на Уставот? Кој зборува за вољата на граѓаните? Зоран Заев и СДСМ, па токму Заев и СДСМ го газат Уставот и вољата на народот, рече Стојаноска.

Стојаноска посочи дека е јасно оти сите се загрижени за здравјето на граѓаните освен Заев.
-Тоа се гледа од изјавите на лидерите на сите политички партии по средбата кај Пендаровски. Сите зборуваа за здравјето на граѓаните, освен Заев кој зборува само за датум за избори. Да се грижеа од СДСМ за здравјето на граѓаните немаше да зборуваат за датум за избори на 21 јуни, рече Стојаноска.

Latest News

Градоначалникот ќе бара итен карантин во Прилеп

Градоначалникот Јованоски е директен за состојбите во градот и апелира дека мора да се воведе карантин во Прилеп. –...

ЕДНОJA3ИЧНО ВО ВЛАДATA: Кај вицепpeмиерот Гpyби нema македонски јазик, само на албански

Само албанскиот јазик се користи од првиот вицепремиер на македонската влада и министер за политички систем Артан Груби на официјалната интернет-страница на македонското министерство...

(Видео) Стоилковски: Cкaндaлитe вo битoлcкaтa бoлницa нeмaaт кpaј, пo mpтви тeлa, чaдopи зa зaштитa oд фekaлии, иcтpaгa и Филипче ocтaвкa

Молкот од институциите нема да биде погласен од грозомориите во Болниците на смртта на Венко Филипче и на Зоран Заев. Ниту Филипче ниту Заев...

3aeв го изpeзили Пендаровски за БГНЕС: Не е искусен политичар, не знае што збори

Претседателот Стево Пендаровски не бил внимателен со зборовите кога кажа дека бугарската политика нема излезено од матрицата на Живковизмот, а во душата и паметот...

(Видео) 3aeв се обвpзa дека ќе и cлyжи нa Бугарија: Ќе се пoтишyва нов договор се откaжyвaме од мaлцинcтвото и истopијата

БГНЕС: Да се ​​вратиме на прашањето на Договорот. Дали сте подготвени да преземете обврска да го спроведете како што беше планирано во 2017 година?...

More Articles Like This