August 12, 2020, 6:51 pm

СТРАНЦИТЕ ДОЗВОЛУВААТ САМО ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ: Францускиот амбасадор Тимоние изјави дека на Македонија не и се потребни предвремени парламентарни заедно со претседателските избори

Поврзано

И ГП „Бетoн Штип“ оди во стечај: Зaпира изградбата на Офицерскиот дом, ФИНКИ и на kлиничката болницa во Штип

Поради основен долг само кон три компании-побарувачи од Македонија, ГП „Бетон“ АД Штип, кое во изминатиов период беше предмет...

Џафери наредил утре да се собере Собранието за да се избере претседател?

Дадов насоки да се подготви продолжување на конститутивната седница за утре за да се избере претседател на Собранието, вели...

Остануваме на црната листа: Полска ја продолжи зaбpaната за летови од Скопје

Полската влада сака да ја продолжи зaбрaната за меѓународни летови до 25 август 2020 година за 45 земји, пренесува...
- Advertisement -

Францускиот амбасадор во земјава Кристијан Тимоние денеска по завршувањето на свеченото затворање на обуката „Идентификување на потеклото на пожар-несреќен случај или кривично дело“ одговарајќи на новинарско прашање не даде јасен одговор дали смета дека на Македонија и се потребни предвремени избори сега, заедно со претседателските.

Но, сепак тој напомена дека најважно за земјава во моментов е успешно да ги спроведе претседателските избори, оти според начинот на кој тоа ќе го стори ќе се цени и нејзиното натамошно интегрирање во ЕУ.

Предвремените избори не се тема на денешниот настан, предвремените избори не придонесуваат и немаат улога во развојот на цивилната заштита. Јас сметам дека работите треба да се остават да се одвиваат според својот тек. Има поважни теми од оваа што вие денеска ја начнавте, но најважно во моментот е успешно да се спроведат претседателските избори, а начинот на кој ќе се спроведат ќе биде еден чекор поблиску до вашето приклучување во ЕУ, истакна Тимоние одговарајќи на новинарско прашање.

Latest News

И ГП „Бетoн Штип“ оди во стечај: Зaпира изградбата на Офицерскиот дом, ФИНКИ и на kлиничката болницa во Штип

Поради основен долг само кон три компании-побарувачи од Македонија, ГП „Бетон“ АД Штип, кое во изминатиов период беше предмет...

Уaпceни странци вмешани во организирање на пpoтecтите во Белорусија

Шефот на Дирeкцијата за внатрешни работи на Регионалниот извршен комитет во Брест, Александар Астрејко, изјави дека странски државјани биле вклучени во организирање на...

Џафери наредил утре да се собере Собранието за да се избере претседател?

Дадов насоки да се подготви продолжување на конститутивната седница за утре за да се избере претседател на Собранието, вели за тв 24 претседавачот на...

Остануваме на црната листа: Полска ја продолжи зaбpaната за летови од Скопје

Полската влада сака да ја продолжи зaбрaната за меѓународни летови до 25 август 2020 година за 45 земји, пренесува порталот „Екс-ЈУ Авијација“. Земјите на кои...

Изготвен протокол за отворање на градинките, приоритет за згpижување ќе бидат овие категории на дечиња

Министерството за труд и социјална политика информира дека на денешниот состанок со Комисијата за зaразни болести и претставници на Министерството за здравство беше одлучено...

More Articles Like This