СТРАНЦИ ПРАВАТ ПЛАНОВИ НИЗ МАКЕДОНИЈА ЗА МИГРАНТСКИТЕ КАМПОВИ: Планери и архитекти од Германија и Австрија подготвуваат изградба на мигрантски кампови во Македонија!

Поврзано

НИКОЛОВ: Мора да се знае дека последниот збор за мерките го има Владата, не здравството и професионалците

Потребно е да се апелира до членовите на Комисијата за заразни болести да одлучуваат и работат на основа на...

ПРЕКИНАТ УПИСОТ НА ПРВАЧИЊАТА: Наставник во тетовско училиште има корона

Во основното училиште „Истикбал“ во Тетово е прекинат процесот на запишување на учениците од прво одделение откако еден од...

ГЛУПАВА ОДЛУКА: Зошто Филипче избега од ова прашање?!

“Реалноста е дека жителите на градовите кои се ставаат под карантин пред почеток на полицискиот час ќе заминат на...

Планот за населување на мигранти во Македонија, согласно стратегијата донесена од Министерството за труд и социјална политика, а прифатено од владата на Р.Македонија со параф на премиерот Зоран Заев по се изгледа дека се спроведува во полн ек

Иако владата демантираше дека има план за изградба на мигрантски кампови, ситуацијата на терен покажува нешто друго.

Имено, неодамна во општина Карпош беше донесена нова урбанистичка документација со која се подразбира изградба на мигрантски камп во населбата Бардовци и Злокуќани, како и кај Момин Поток. Освен ова, подготвителни активности има и во Прилеп, Велес, Неготино и Демир Капија, известуваат локалните жители.

„Веќе извесно време во Македонија се наоѓаат планери,архитекти и претставници на градежни фирми од Германија и Австрија за да се утврдат локации за градба на бегалски населби и градови и да се проверат можностите на домашната градежна оператива.Покрај веќе утврдените населби во Скопје,Прилеп и Демир Капија исти се планирани и за Кичево и Куманово она што е новост е изградба на 2 големи бегалски града еден помеѓу Виница и Кочани другиот помеѓу Свети Николе и Пробиштип“ – информира нашиот извор, запознат со состојбите во врска со изградбата на камповите.

Според него, местоположбата е одредена поради поволните климатски услови и достапноста на големи количини вода од акумулациите Калиманци и Злетовица.Двата града заедно би требало да имаат од 110 до 130 илјади заедно.На претстојните посети на Меркел и Курц покрај подршката за референдумот треба да биде финализиран и планот за населување на мигрантите.

Актуелно

БЕВ ВО РЕСТОРАН, И ЌЕ СИ ПЛАТАМ КАЗНА: Мицкоски на Фејсбук жали што во услови кога имаме 100 заболени од корона, власта се занимава...

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на својот ФБ профил вечерва ја потврди информацијата дека во текот на попладневните часови...

ГЛУПАВА ОДЛУКА: Зошто Филипче избега од ова прашање?!

“Реалноста е дека жителите на градовите кои се ставаат под карантин пред почеток на полицискиот час ќе заминат на продолжен викенд во некој од...

КОРЕКЦИЈА НА СООПШТЕНИЕТО НА ВЛАДАТА: Во уште една општина забрана за движење од четврток до понеделник

Во продолжение на 60-тата седница што се одржа денеска, Владата на Република Северна Македонија, согласно препораките на Комисијата за заразни болести, со цел брза...

ИСКЛУЧОЦИ ОД ЗАБРАНАТА ЗА ДВИЖЕЊЕ: Полицискиот час не важи за овие категории на физички и правни субјекти

Отстапките од забранта за движење има за неколку категории на физички и правни лица. Од овие забрани се изземени лицата кои обавуваат земјоделските активности,...

(Видео) ДЕТАЛИ ОД ОДЛУКАТА НА ВЛАДАТА: Карантин за дел од државата, забрана за одење на гробишта за целата земја

Владата на предлог на Комисијата за заразни донесе одлука за воведување полициски час од утре (4 јуни) во 21 часот до понеделник (8 јуни)...

Повеќе вести