January 23, 2021, 6:52 pm

СТРУМИЧАНИ ПРОТИВ ПРОМЕНА НА ИМЕТО: На штанд во центарот на градот се собираат потписи против промена на името!

Поврзано

Директори на институции во пaниka од реваншизам ако не дадат пари за “Глобал”, собираат колку можат за донација

Иако некои едвај ги покриваат основните трошоци на институциите кои ги водат огромен број директори на државни институции се...

ОПШТИНА АЕРОДРОМ ЌЕ ПРАВИ ГОЛФ TEPEHИ ВО СЕЛО ЛИСИЧЕ НА ПОВРШИНА ОД 15 ХЕКТАРИ ЗА 2,5 МИЛИОНИ EBPA

Во руралниот дел на Општина Аеродром односно во селото Лисиче ќе се прават голф терени како дел од проектот...

Бeз cтpyja дeлoви oд нeкoлкy cкoпcки oпштини

Поради технички зафати во електродистрибутивната мрежа денеска од 8 до 15 часот без струја ќе бидат делови од улиците...
- Advertisement -

Од денес на плоштадот во Струмица поставен е штанд организиран од Здружението на бранители „Бранител 2001„ од цела Македонија, каде можат сите заинтересирани да го дадат својот потпис и своето несогласување за промена на името Македонија и со изјава да се потпишат дека во нивно име никој не смее да одлучува и најмалку да се дрзне да го менува името на Македонија.

Организаторот за Струмица на ова иницијатива Андон Попчотров информираше дека од денес и другата недела до петок секој ден од 10:00 час. – 18:00 час. ќе биде поставен штанд каде секој граѓанин ке може да се потпише во книга и изјава дека во негово име никој од пратениците не смее да гласа за промена на Уставното име на Македонија.

„Засега иницијативата оди добро и граѓаните масовно се потпишуваат“ – изјави организаторот на иницијативата за собирање на потписи и Претседател на здружението „Бранител 2001“ Андон Попчотров.

 

1 коментар

Latest News

Гoлeм ckaндaл вo Шпанија: Пoлитичapи ce вakциниpaлe пpeд пpиopитeтнитe гpyпи..

Министерот за внатрешни работи на Шанија синоќа смени еден потполковник, офицер за врски на Цивилната гарда во Генералштабот поради...

More Articles Like This