СТРУМИЧКА КОТЛИНА, РАЈ ЗА ОВОШКИТЕ И ЗЕЛЕНЧУКОТ : Црешата, препознатлив знак на струмичкиот регион!

Поврзано

ТРИПУНОВСКИ ПОКАЖА ДЕКА Е НЕПРИКОСНОВЕН : После три децении, министерството за земјоделие конечно го доби вистинскиот човек!

Попладнево на страната на дополнителниот заменик министер за шумарство и водостопанство Цветан Трипуновски се појави видео на кое се...

ДАЛИ ШУМСКОТО Е ПОД КАПАТА НА ШУМСКАТА МАФИЈА : Во Македонија секој препродава дрва, само во Национални Шуми нема!

Јавната група „Шумарство - Република Македонија„ објави писмо во кое пензионер, жител на Република Македонија кој бил редовен купувач...
- Advertisement -

Струмичката котлина е рајот за македонското земјоделието. Таа е поднебје каде егзистираат невидено голем број овошни и зеленчукови видови.

Овде голем дел од населението својата егзистенција ја темели на гранката земјоделие и навистина голем дел од тие земјоделци се невидени виртуози за производство на најразлични видови овошни и растителни видови.

Еден таков пример за струмичката овошна разновидност е атарот на селата Вељуса, Водоча и Седларци, местоположба која заслепува со својата цветна разнобојност во пролетниот период, а место каде во текот на летните и есенски месеци можеме да пробаме се почнувјќи од црешата која почнува да зрее на почетокот на мај па завршувајќи до јаболката, т.е. јапонската јаболка до доцниот есенски период.

Населението во овој дел не се срами да го покаже резултатот на својот труд искомбиниран со дарежливоста на струмичката клима.

Таков пример за дарежливоста и она што може природата во Струмица да го направи се објавите на Томе и Митко од село Вељуса, објави на кои можеме да го видиме блесокот на струмичката црешка, еден од најубавите и најслатки овошни видови.

 

Latest News

Жената сине мора да биде пред мајката-Таа ќе ти роди деца: Писмо до сите свекрви

Го научив моето дете да го држам во раце, затоа што не можев да го гледам како се бори...

Се oткaжyвa фестивалот „Егзит“

Фестивалот „Егзит“ нема да се одржи од 13-ти до 16-ти август како што беше претходно најавено, туку ќе објави нова промена на датумот до...

Teшkи пocледици кои пaциeнтите со Kовид-19 ги чувствуваат месеци по o3дpaвувањето

Пациенти кои оздравеле од COVID-19 пријавиле дека со недели, па и месеци по оздравувањето уште чувствуваат тешки последици и тегоби од болеста. Хроничен умор, потешкотии...

Не ги зaкaчувaјтe мacките на ретровизорот од автомобилот, полни се со микpoоргaнизми

Со почетокот на корона епидемијата стана задолжително носењето маски речиси насекаде. Во продавница, во банка, во трговски центар, на пазар, па дури и во...

Во отпадните води во Солун отkpиено присуство на гeнoми на kopoнавиpуcот

Концентрацијата на геномот на вирусот SARS-CoV-2 во отпадните води во Солун е на исто ниво како и на крајот од април годинава кога Грција...

More Articles Like This