Студија на Оксфорд:Азитромицинот и доксициклинот не се ефикасни во лекувањето на Ковид-19

Поврзано

Уште еден лекaр ја зaгyби битkaта со kopонавирусот

Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари на Фејсбук објави дека почина лекарот д-р Сенат Грбовиќ, од компликации со коронавирусот. Работел...

Утре ќе се вакцинираат пратениците

Во А1 СЦ Борис Трајковски утре ќе се вакцинираат пратениците од Собранието на РМ, како дел од критичната инфраструктура...

САД доби нова федерална држава

Долниот дом на Конгресот, во кој демократите имаат мнозинство, изгласаа со 216 гласа „за“ и 208 „против“ за иницијативата...
- Advertisement -

Студија спроведена во Велика Британија покажала дека антибиотиците „азитромицин“ и „доксициклин“ генерално не се ефикасни терапии за раните фази на Ковид-19 со цел да се спречи хоспитализација на пациенти или понатамошни интервенции.

Студијата изведена во Универзитетот во Оксфорд, покажала дека „азитромицин“ и „доксициклин“ не се корисни за пациенти со Ковид-19 кои се постари од 50 години и кои се лекувале дома со еден од овие два антибиотици.

На веб-страницата на Универзитетот во Оксфорд е објавено дека повеќе детали во врска со испитувањето ќе бидат објавени наскоро во научно списание.

Latest News

Сeрија зeмјотреси во Грција нaјсилниот 4,1 степен

Земјотрес со јачина од 4,1 степени според Рихтеровата скала вечерва ја потресе Грција, јавуваат локалните медиуми. Според порталот „Flash.gr“, Обединетата...

More Articles Like This