October 23, 2021, 8:18 am

Стeвo Пeндaровски: Утрe на Мeчкин Кaмен ќе оддадемe пoчит на Илиндeнцитe кoиштo зaгинaa во oдбранa на Крушeвскaтa Рeпубликa

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Претседателот Стево Пендаровски ја објави програмата за утрешната прослава на празникот Илинден на Мечкин Камен.

-Утре на Мечкин Камен ќе оддадеме почит на Илинденците коишто загинаа во одбрана на Крушевската Република. Во рамките на централната свеченост го чествуваме Илинден со пригодна реч на Никола Ристановски со пораки за Илинден; настап на Ансамблот за македонски народни игри и песни „Танец“; настап на Ансамблот на албански народни ора и песни во Република Северна Македонија; настап на Влатко Стефановски; настап на воениот оркестар на Армијата, стои во програмата.

Тој додава дека годинава чествуваме 118 години од Крушевската Република и повикот за слобода и правдини и 77 години од Првото заседание на АСНОМ кога беа удрени темелите на современата македонска држава.

-Овој ден нека биде мотив да ги надминеме поделбите и сите да се сплотиме околу илинденските и АСНОМ-ски идеали, потенцира Пендаровски.

Објавата погледнете ја ТУКА.

Latest News

(Видео) 23 Oктoмвpи – Дeн нa македонската peвoлyциoнepнa бopбa

На 23 октомври во 1893 година во Солун била основана Внатрешната Македонско-Одринска Револуционерна Организација (ВМОРО), со цел за извојување...

More Articles Like This