August 10, 2020, 6:08 am

СУБAКУТEН ТИPOИДИТИC: Во Италија забележан необичен cлyчaј на зaрaзeн со кoрoнaвиpyc

Поврзано

Bakцината пpoтив Koвид-19 нема да биде целосно ефикасна, смета главниот американски eпидeмиoлог

Главниот американски епидемиолог Ентони Фаучи оценува дека вакцината против вирусот корона нема да биде целосно ефикасна. На онлајн семинарот на...

Светот брзо стига до 20 милиони зapaзени, на Балканот сè повеќе нови cлyчаи

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 19.918.625 лица. Од нив починале 731.717, а оздравеле...

Kopoна вируcoт во Тиквешијата не стивнува, две третини од позитивните не знаат од каде се заразиле

Корона вирусот во Тиквешијата зема замав и секојдневно се регистирираат нови позитивни пациенти во изминатите три недели. Денес, до...
- Advertisement -

Лекарите во Италија забележале необичен случај на пациент заразен од коронавирусот. Добро е познато дека вирусот корона предизвикува низа непријатни симптоми, од висока температура до сува и постојана кашлица. Но, новиот извештај открива дека вирусот исто така може да предизвика ретка компликација, субакутен тироидитис.

Субакутен тироидитис е болно отекување на тироидната жлезда за кое се смета дека се јавува како резултат на вирусна инфекција, како што се заушки или грип. Субакутен тироидитис обично предизвикува треска и болка во вратот, вилицата или увото.

Екипа на лекари од Универзитетската болница во Пиза во Италија го откриле појавувањето на оваа состојба кај 18-годишен пациентка кој бил заразен со болеста „Ковид-19“, што претходно ја имал и нејзиниот татко.

Младата девојка целосно се опорави од „Ковид-19“, што беше докажано со негативен наод, односно тест што беше направен неколку дена подоцна. Сепак, таа по закрепнувањето имала дополнителни здравствени компликации.

Таа пријавила болка во вратот и тироидната жлезда, треска и зголемена срцева фреквенција (тахикардија), затоа потоа била вратена во болницата, каде и дијагностицирана субакутен тироидитис.

Ова е прв случај на субакутен тироидитис по инфекција со вирусот САРС-КоВ-2. Треба да се предупредат лекарите за можноста од оваа дополнителна клиничка манифестација, која е поврзана со Ковид-19, рече д-р Франческо Латрофа.

Latest News

Ekcплозијата во Бејрут cpaмни сè околу, но во православната црква недопpeн остана олтарoт

Само 12 минути пред разорната екплозија, свештеникот Јуил Насив со децата ја напуштил неговата грчка православна црква „Свети Димитрија“...

Денеска е Св. апостоли Прохор, Никанор, Тимон и Пармен

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 28 јули. Денеска е Св. апостоли Прохор, Никанор, Тимон и Пармен. Овие се четворица од ѓаконите на првата,...

Неофицијално се откриваат имињатa на новиот премиер и министрите

Политичките партии веќе разговараат, покрај изборната програма и нивната хармонизација, и за евентуалните имиња во ресорите што тие ќе ги водат. Бидејќи наголемо се шпекулира...

Д-р Даниловски: Очекувана е бројката од 200 новозapaзени и нови кластери

Очекувана е бројката од 200 ново заразени од Ковид 19 и нови кластери по забавите на излетнички места, а бројката ќе се задржи и...

Филипче блokиpaл пaциeнтka која чека лek за да пpeживee

Министерот за здравство Венко Филипче блокирал на социјалната мрежа Инстаграм пациентка од Скопје која бара помош од него во битката со опасна, ретка и...

More Articles Like This