September 29, 2020, 10:47 am

СУДИР ПОМЕЃУ ПАЛЕСТИНЦИТЕ И ИЗРАЕЛЦИТЕ: Неколку мртви, стотици повредени во судирите помеѓу ИДФ и Палестинците на протестот наречен “Големото враќање”

Поврзано

(Видео) СЕ ВОДИ ВИСТИНСКА ВОЈНА: Објавени нови пеколни снимки од огнениот напад помеѓу Азербејџан и Ерменија

Портпаролката на ерменското министерство за одбрана Сушан Степанјан објави видео снимка од нападот на силите на Нагорно Карабах во...

Путин ќе ја прими руската вакцина за коронавирус

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека ќе ја посети Јужна Кореја откако ќе прими вакцина против вирусот корона, соопшти...

Поставен е климатски часовник кој потсетува колку време ни останува да ја спасиме планетата Земја

Бројачот што секој ден ќе нè потсетува дека времето на нашата планета истекува се наоѓа во Њујорк – на...
- Advertisement -

Најмалку седум лица загинаа, а околу 500 други се повредени за време на судирите помеѓу палестинските демонстранти и израелските војници долж границата на Појасот Газа и Израел, според извештаите на медиумите.


Палестинското Министерство за здравство ги објави жртвите откако стотици демонстранти протестираа попладнево. Војниците на ИДФ отвориле оган со бојна муниција, челични пелети и солзавец на демонстрантите за време на насилството.

Илјадници луѓе се собраа по должината на границата за шестнеделен протест “Големото враќање”. Масовните демонстрации започнаа дене кога Палестинците одржаа масовни собири за да го одбележат Денот на Земјата, во кој се означени убиствата на шест невооружени цивили од страна на израелските сили во 1976 година.

Хамас рече дека дури 100.000 Палестинци ќе учествуваат на масовните демонстрации. Протестите се совпаѓаат со еднонеделниот еврејски празник Пасха, кој редовно води до зголемени тензии во веќе нестабилниот регион.

Шестнеделните демонстрации бараат право на враќање на палестинските бегалци во она што сега е Израел. Протестите ќе кулминираат во мај, кога Израел ја слави 70-тата годишнина од својата независност, која Палестинците го нарекуваат Накба (кастастроф) ден.

Голем број шатори се поставени од палестински активисти, поддржани од фракциите на Фатах и Хамас, на пет локации долж границата. Тие имаат медицински објекти, медиумски зони, преносни тоалети, вода за пиење и електрична енергија.

“Ние распоредивме повеќе од 100 војници, кои доѓаат од сите воени единици, првенствено од специјалните сили”, рече началникот на Генералштабот Гади Аисенкот. “Ако животи се доведени во опасност, постои дозвола да се отвори оган.”

Официјален претставник на Хамас предупреди дека ќе има реакција на какви било израелски провокации. “Ние не сакаме да видиме крвопролевање. Само мирен протест”, вели тој, предупредувајќи дека “ако има израелски провокации и ако Израел намерно им наштети на демонстрантите или на нашиот народ, ќе има жесток одговор”.

1 коментар

Latest News

Груевски: Заев има однапред дадено инструкции да бидеме осудени за протестите пред Центар

Нема правда во Македонија. Неправдите растат секојдневно. Ги има многу и се повеќе а дел од нив е и...

Ја почастија: Добрила Кацарска предложена за уставен судија

Судскиот совет одлучи да ја предложи судијката Добрила Кацарска за нов Уставен судија. Сите 12 членови го поддржа предлогот. Предлогот ќе биде препратен до Собрание...

Еуроактив: Грција и САД изгубени во преводот околу Северна Македонија

Заедничката изјава потпишана во понеделникот (28 септември) меѓу САД и Грција, за време на посетата на американскиот државен секретар Мајк Помпео, испрати збунувачки пораки...

Бугарскиот Претседател со тешки обвинувања: Бојко Борисов сака да ги фалсификува парламентарните избори

Најновите измени на изборните правила, кои беа поддржани од бугарскиот парламент, претставуваат кршење на самите правила, рече претседателот на Бугарија, Румен Радев, кој стави...

(Видео) Заев бил „мотиварот“: Си призна се околу случајот „Шик Јелак“

Зоран Заев во вчерашното гостување во „само интервју“ само уште еднаш призна дека тој директно бил вмешан во скандалот помеѓу Заев и црногорскиот бизнисмен...

More Articles Like This