СУДИЈКАТА АРНАУДОВСКА СИ ПОДНЕСЕ ОСТАВКА: По откривањето на таен државен документ, судијката си поднела оставка од функцијата?

Поврзано

ТРИПУНОВСКИ ЗА ДИМКОВСКИ: Јас го разбирам, но нe го оправдувам откако втор пат бeга од ТВ ДУЕЛ со него

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство од СДСМ Трајан Димковски втор пат бега од телевизиско соочување со дополнителниот заменик...

ТРИПУНОВСКИ: Приоритет за ВМРО-ДПМНЕ ќе биде аграрниот сектор и водостопанството

Дополнителниот заменик министер за земјоделство, шумарство и водостопанство Цветан Трипуновски во вечерашното гостување во еимсијата Што не е јасно...

Судијка од Основниот суд Скопје 1 Скопје се соочува со затворска казна од 10 години доколку во образложение на одлука за одредување мерка притвор за ексминистерот Миле Јанакиевски открила таен државен документ.

На порталот на Основниот суд во Скопје, на денешната седница е констатирана оставката на судијката Анета Арнаудовска, која неофицијално е одговорна за откривање на тајниот државен документ.

 


Во решението за притвор се цитира белешка која е класифицирана како „СД“ (строго доверливо), а не е декласифицирана.

За делото оддавање државна тајна е пропишана затворска казна и до 10 години.

Според законот за класифицирани информации неовластеното откривање на државна тајна законски се санкционира со долгогодишна робија а за слично дело пред неколку години во затвор заврши новинарот Кежовски.

За да се расчистат сите дилеми и сомнежи сега експерти сугерираат Собраниската комисија за надзор врз работата на УБК веднаш да изврши контрола и увид во белешките со назнака Строго Доверливо за да се утврди дали има злоупотреба на методите во водење на извори или употреба на технички средства за следење на комуникации.

Според членовите 8 и 17 од Законот за класифицирани информации судијата направил сериозен пропуст во обид да одобри притвор за Јанакиевски.

Член 8

Класифицираната информација со степен “ДРЖАВНА ТАЈНА” е информација чие неовластено откривање би предизвикало загрозување и нанесување непоправливи штети на трајните интереси на Република Македонија.

Класифицираната информација со степен “СТРОГО ДОВЕРЛИВО” е информација создадена од државните органи, органи на единиците на локална самоуправа и други институции која е од значење за јавната безбедност, одбраната, надворешните работи и безбедносните и разузнавачките активности на органите на државната управа на Република Македонија, а чие неовластено откривање би предизвикало исклучително сериозна штета за виталните интереси на Република Македонија.

Класифицираната информација со степен “ДОВЕРЛИВО” е информација создадена од државните органи, органи на единиците на локална самоуправа и други институции која е од значење за јавната безбедност, одбраната, надворешните работи и безбедносните и разузнавачките активности на органите на државната управа на Република Македонија, а чие неовластено откривање би предизвикало сериозна штета за важните интереси на Република Македонија.

Класифицираната информација со степен “ИНТЕРНО” е информација чие неовластено откривање би предизвикало штета за работењето на државните органи, единиците на локалната самоуправа и други институции кои се од значење за јавната безбедност, одбраната, надворешните работи и безбедносните и разузнавачките активности на органите на државната управа на Република Македонија.

Член 17

Со декласификацијата се врши промена од класифицирана информација во информација до која се има слободен пристап. Декласификацијата од став 1 на овој член ја врши создавачот на информацијата за што ги известува корисниците на информацијата.

Актуелно

ГОЛЕМОТО УВО Е НА БИХАЌКА: Чулев открива скандал – АНБ незаконски ја задржала техничката можност да прислушува

Министерот за внатрешни работи бара од ЈО по допрен глас да отвори истрага за одговорност. Чулев на денешната прес-конференција...

СОСОЈБАТА ЕСКАЛИРА: 38 нови случаи на коронавирус во Македонија, има и починати

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 16 оздравени пациенти во: Скопје-1, Куманово-1, Прилеп-4, Велес-9, Битола-1. Починаа двајца пациенти од Тетово....

ЈА ЗАГУБИ БИТКАТА ЗА СВОЈОТ ЖИВОТ: Почина првиот здравствен работник во Македонија од коронавирусот

Со жалење сакаме да ја известиме јавноста дека од КОВИД -19 почина и првиот здравствен работник. Фармацевтска комора на Македонија загуби почитуван...

(Фото+Видео) БРУКА НЕВИДЕНА: Скопје има нова населба со име на борец од УЧК, имаше и свечено „отворање„

Табла со името „Арбен Бајрами“ деновиве беше поставена во Долно Оризари – Скопје. Како што пренесува порталот на албански јазик „Ина онлајн“, таблата била...

РУСКОВСКА ФАТЕНА ВО ЛАГА-ЗАЕВ НЕ ГО ПРИЈАВИЛ СЛУЧАЈОТ?: И се згадило кога Камчев ѝ кажал што се случувало

Што очекувате од личност што буквално секоја вечер го поминуваше по кафаните и рестораните со највисоките луѓе од СДСМ, рече вечерва генералниот секретар Игор...

Повеќе вести