October 25, 2021, 9:17 am

СЦ „Борис Трајковски“ ce пoдгoтвyвa зa cтapт нa вakцинaциjaтa

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Во СЦ „Борис Трајковски“ денеска ќе биде изведена симулација за вакцинација против Ковид-19.

На симулацијата ќе присуствува министерот за здравство Венко Филипче.

Предвидено е, вакцинацијата со 20.000 руски вакцини „Спутник“ што ги донира Србија, да почне во понеделник во спортскиот центар „Борис Трајковски“ на 48 пункта. Планот е дневно да се вакцинираат по 5 илјади лица од МВР, АРМ, медиумски работници, судовите, возачите на автобуси, пожарникарите воспитувачки во градинките и вработените на патарините.

Согласно планот, ќе се работи во две смени од 08:00 до 20:00 часот. 

Latest News

Латас: Hикој пола од своите граѓани не ги нарекол – злo, дури ни во вojната во 2001

За Заев сите што не гласаат за Шилегов се зло. Тежок збор, особено од политичар кој и плата и...

More Articles Like This