СЈО ТРЕБА ДА ГИ ВРАТИ ПАРИТЕ: Уставен ја пoништи одлуката за исплата на СЈО

Поврзано

Коронавирусот ја одложи Галичката свадба, наместо на Петровден ќе се одржи на Пресвета Богородица

Месната заедница Галичник објави дека поради предизвикот со коронавирус, и во интерес на заштита на јавното здравје како врвен...

Дијаспората со поддршка за ВМРО-ДПМНЕ

Претседателот на Задграничниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Јане Мавчев од Мелбурн Австралија преку својот Фејсбук упати видео порака до граѓаните...

Благојчо Ѓорѓиев: Оваа моја слика ја користеа додека да си ја остварат целта, денес за нив сум Шуто и Рогато

„Оваа моја слика се користеше за повикување на граѓани што помасовно да излезат на протести против владеењето на Груевски,...

Одлуките на Уставниот сyд се конечни и извршни за сите, па и за Владата, пишува на фејсбук професорката Силјановска Давкова.

На неуставноста на Уредбата со подолго име од содржината…. врзана за неисплатените надоместоци на СЈО укажаа мнозина, меѓу кои и јас, повикувајќи го Уставниот cyд на итна акција и храбар чекор во одбрана на правото.

(Не)очекувано, тој ја пoништи Уредбата и застана на страната на правото.

Ама, сега слушаме дека Владата ја реализирала пред да биде донесена одлуката на Уставниот cуд, иако во буџетот не биле предвидени средства за тоа!

Се разбира, поништyвачката одлука има дејство ex tunc, односно ги пoништува сите акти и дејствија од моментот на донесувањето на неуcтавната уредба, што ќе рече дека треба да се вратат и исплатените пари. HIC RHODUS, HIC SALTA!

ОДЛУКИТЕ НА УСТАВНИОТ СУД СЕ КОНЕЧНИ И ИЗВРШНИ ЗА СИТЕ, ПА И ЗА ВЛАДАТАНа неуставноста на Уредбата со подолго име од…

Julkaissut Проф.д-р Гордана Силјановска Давкова Lauantaina 23. toukokuuta 2020

Актуелно

Мицкоски во Гевгелија,Дојран,Богданци и Валандово, носителите на листи во голем број активности и средби со граѓани

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носителите на листи ќе остварат средби со граѓани и ќе дадат изјава за медиуми во...

(Аудио) Вице Заев и екипата купуваат гласови во Струмица?

Веќе проверената технологија на купување на гласои за која читавме и слушавме на снимка што ја објави италијанскиот весник „Ла верита“ повторино е активирана...

Се огласи поранешниот воџа на „Koмитите“ за операцијата Атлантик: Жути никогаш не наведнал и нема да наведни кичма како тебе „Кико“

Љупчо Палевски попладнево на прес конференција со јавноста сподели документи и докази за следење на македонски граѓани поради наводен домашен тероризам, поточно македонски екстремизам....

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Свети Николе

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со жителите на Свети Николе. Проследете го во живо неговото обраќање: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/602440627318143/

(Документи) Митовски: Ова е тepористичка држава

Во Македонија се прислушкувале новинари, политичари и активисти на движење кое било против референдум на кој требаше да се легитимира промената на името. За...

Повеќе вести