September 28, 2021, 11:50 am

СOБРАНИЕТО ПУШТЕНО НА НАЈЈАКО: За денеска закажана уште една седница

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

За денеска попладне во Собранието е закажано продолжение на собраниската седница на чиј дневен ред, меѓудругите, се и измените и дополнувањата на Законот за одбрана.

На седницата, освен овој закон, на дневен ред има уште триесетина законски решенија, меѓу кои и измените за Изборниот законик предложени од група пратеници за една изборна единица, отворени листи и еднаква родова застапеност на листите, за кои се поднесени неколку илјади амандмани.

За донесување на измените и дополнувањата на Законот за одбрана треба да биде обезбедено двотретинско мнозинство.

На дневен ред на оваа седница, меѓудругите е и дополнетиот предлог закон за Академија за судии и јавни обвинители.

Latest News

Арсовска: Бecплaтeн jaвeн пpeвoз зa cитe cкoпjaни

Бесплатен јавен превоз за сите скопјани и понуда на избор за жителите за еколошка алтернатива на нивните автомобили беше...

More Articles Like This