December 8, 2021, 5:53 am

Сpyшен американски хеликоптер, зaгинaa тројца пилоти

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Тројца пилоти на американската национална гарда загинаа кога нивниот хеликоптер „Црн јастреб“ се сруши во Ајдахо.

Несреќата се случила за време на рутински тренинг лет со хеликоптер UH-60 „црн јастреб“ (црн јастреб), објави Националната гарда на Фејсбук.

Причините за несреќата сè уште се испитуваат, како и идентитетот на загинатите ќе биде објавен кога нивните семејства ќе бидат информирани дека биле убиeни, изјави Националната гарда.

Како што беше најавено, хеликоптерот се урна во близина на градот Бојси околу осум часот навечер по локално време. Остатоците и телата на жртвите беа пронајдени четири часа подоцна.

Ова втора смрт на припадниците на Националната гарда во хеликоптерска несреќа во последниот месец.

Претходно беа убиени и тројца припадници на Националната гарда пад на хеликоптер „Црн јастреб“ на запад на американската држава Newујорк.

Latest News

Бајден по разговорот со Путин ќе се консултира со европските сојузници

Американскиот претседател Џозеф Бајден ќе разговара за исходот од денешниот руско-американски видео-самит со францускиот претседател Емануел Макрон, германската канцеларка...

More Articles Like This