ТАЛАТ И ЗАЕВ ЌЕ СЕ ОБРАТАТ ПРЕД НАЦИЈАТА: По повод годишнината до случувањата на 27. април, Заев и Џафери ќе одржат прес конференција

  • April 27, 2018
  • Коментари

Зоран Заев и Талат Џафери денес во 16.00 часот најавија обраќање пред нацијата по повод годишнината од случувањата на 27. април од прес салата во Собранието на Република Македонија, соопштија до Владата на Р.Македонија

Минатата година на 27.април, Зоран Заев заедно со тогаш опозициската пратеничка група, извршија напад врз уставниот поредок, насилно и надвор од Уставните овластувања и деловнички процедури симулираа изгласување на претседател на Собранието.

Ваквото силување на политичкиот систем на државата предизвика сеопшта реакција на народот, кој беше насобран пред Собранието на Р.Македонија во редовните протести кои претходно се одвиваа цели 70 дена.

Експертите сметаат дека тајмингот на т.н. изгласување на претседател на Собранието беше намерно избран кога народот беше пред зградата на Собранието со цел да се предизвика конфликт.

 

Претходно «
Следно »