ТАЛАТ ЏАФЕРИ ДО ЗАЕВ: Спремај таблата на албански за пред Собрание и не се буни за знамето

  • May 5, 2017

Извори од СДСМ брифираат дека вчера доцна навечер телефонски разговарале новиот нелегитимен Претседател на Собрание, Талат Џафери и лидерот на СДСМ Зоран Заев.

talat-djaferi-520x302

Како што велат, разговорот бил на иницијатива на Заев, додека пак Талат Џафери го проследил во опуштена атмосфера и со гласно смеење. Суштинскиот дел од разговорот бил очајната молба на Зоран Заев до Талат Џафери да не ги провоцира граѓаните со националистички потези, при што Талат му одговорил со смеење.

Зоран Заев очајно го молел Џафери да ги тргне знамињата барем на некое време додека се формира Владата, а потоа откако ќе ја формираат Владата, доколку е потребно и пред Собранието ќе постават албанско знаме.

Талат Џафери на ваквата очајничка молба од Заев му одговорил со смеење, дека треба што побрзо да почне да собира пари за да купи и постави табла и на албански на влезот на Собранието на која што ќе пишува “Kuvendi i Iliridës”, велат присутните на разговорот.

Зоран Заев кој најавуваше популистички мерки во предизборието и кој ја негираше Тиранската Платформа почна да ја спроведува на дело со силување на Уставот.

Граѓаните вчера го обвинија Зоран Заев за велепредатство и реагираа жестоко на поставувањето на знамето на туѓа држава (Албанија) во канцеларијата на вториот човек на Република Македонија.

Претходно «
Следно »