ТАЛАТ ЏАФЕРИ ДО ЗАЕВ: Спремај таблата на албански за пред Собрание и не се буни за знамето

Поврзано

(Видео) АМБАСАДА НА САД: Како и обично, Русите си играат со вистината, ни видеото не е реално

Русија си игра со вистината, а притоа не користи ни вистински снимки и фотографии, соопшти денеска американската амбасада во...

НАМЕСТО ПАРИ БОНОВИ: Здравствените работници кои се справуваа со Ковид-19 место кеш ќе добијат платежна картичка

Платежна картичка за купување на домашни производи ќе добијат и здравствените работници ангажирани за справување со Ковид-19, официјално обелодени...

ДИМИТРОВ „ПРОГОВОРЕ“ АЛБАНСКИ: Наместо Македонија стави знаменце

Вчера на социјалните мрежи се појави контроверзна фотографија, на која актуелната министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, позира до градоначалникот...

Извори од СДСМ брифираат дека вчера доцна навечер телефонски разговарале новиот нелегитимен Претседател на Собрание, Талат Џафери и лидерот на СДСМ Зоран Заев.

talat-djaferi-520x302

Како што велат, разговорот бил на иницијатива на Заев, додека пак Талат Џафери го проследил во опуштена атмосфера и со гласно смеење. Суштинскиот дел од разговорот бил очајната молба на Зоран Заев до Талат Џафери да не ги провоцира граѓаните со националистички потези, при што Талат му одговорил со смеење.

Зоран Заев очајно го молел Џафери да ги тргне знамињата барем на некое време додека се формира Владата, а потоа откако ќе ја формираат Владата, доколку е потребно и пред Собранието ќе постават албанско знаме.

Талат Џафери на ваквата очајничка молба од Заев му одговорил со смеење, дека треба што побрзо да почне да собира пари за да купи и постави табла и на албански на влезот на Собранието на која што ќе пишува “Kuvendi i Iliridës”, велат присутните на разговорот.

Зоран Заев кој најавуваше популистички мерки во предизборието и кој ја негираше Тиранската Платформа почна да ја спроведува на дело со силување на Уставот.

Граѓаните вчера го обвинија Зоран Заев за велепредатство и реагираа жестоко на поставувањето на знамето на туѓа држава (Албанија) во канцеларијата на вториот човек на Република Македонија.

Актуелно

ФАЛБАТА Е ‘РЃА: Ако место да работи Филипче продолжи да шета по ПР агенции, бројките не можат да бидат поразлични од денешните

Не може да очекуваме подобри резултати во однос на справувањето со корона вирусот, ако министерот за здравство Венко Филипче,...

НИКОЛОСКИ: Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори

Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори, нагласува потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски. Тој...

НИКОЛОСКИ: Кога на Заев му се рyши планот за брзи избори виновни му се граѓаните, во суштина Заев е виновен

Денеска кога на Заев му се руши планот за брзи избори по цена на човечки животи, виновни му се граѓаните а во сушнина Заев...

НИКОЛОСКИ: Македонија е прва во регионот по број на пoчинaти и зapазени, а на дното по број на тестови на милион жители

Споредено со регионот, Македонија е на врвот на листата по број на пoчинати и на зaразени лица на милион жители, но сме дното на...

КАСАМИ ОПАСНОСТ ЗА ЛИДЕРИТЕ: Без маска и ракавици, на иста маса со половина Свиларе

Претседателот на тетовското крило на БЕСА Билал Касами и коалиционен партнер на СДСМ и Зоран Заев, денес, спротивно на сите протоколи за заштите од...

Повеќе вести