ТАЛИСМАНОТ ТУРСКО ОКО – ЗА ШТО СЛУЖИ И ШТО ВСУШНОСТ ПРИВЛЕКУВА

Поврзано

Наташа Беквалац гoлa во бaзен

Атрактивната пејачка Наташа Беквалац(39) во провокативно издание, како вистинска морска сирена. Поп-sвездата ги „запали“ социјалните мрежи со нов пост...

Нашите баби никогаш не знаеле за стрес, а причината е едноставна

Баби или прабаби, за кого како. Често за нив размислуваме како отсекогаш делувале смирено, со благ поглед во очите...

Ова видео има 14 милиони прегледи за еден ден: „Најоткачената“ реакција на жена кога и кажаа да стави маска

Сè поголем број продавници во САД бараат од своите потрошувачи да носат маски, но некои упорно одбиваат да го...

Овој талисман е еден од најпопуларните во многу земји, а еве што ви донесува

Очите се по речити од усните, тие се глас на срцето и во нив се отсликува нашата душа. Како тогаш за едно око може да се каже дека е зло? Може, но само доколку се работи за популарниот талисман изработен од сино стакло, кој особено е популарен во Турција и Грција. Попознат како „турско око“ или „назар“, овој сувенир се смета за моќно сретство за заштита од уроци и зли погледи.

Ваквото верување не е поврзано само за Турција, напротив, се смета за легенда која потекнува уште од стариот Египед и Месопотамија, па не не чуди што овој симбол може да се најде во многу домови во Сирија, Иран, Либан, Ирак, Авганистан и Азербејџан. Исто така, синиот сувенир е познат по своите концентрични кругови кои мораат да бидат само сини, а исто така можат да се најдат и во бела, црна или златна боја.

Значење секако останува непроменето – турското око донесува среќа во домот, и се поставува во близина на домашната врата како би го „одмерило“ секој посетител, а мајките ширум Медитеранот обавезно го поставуваат покрај креветот на бебињата за да го чува новороденчето од завидни и опасни погледи.

Актуелно

(Аудио) Вице Заев и екипата купуваат гласови во Струмица?

Веќе проверената технологија на купување на гласои за која читавме и слушавме на снимка што ја објави италијанскиот весник...

Се огласи поранешниот воџа на „Koмитите“ за операцијата Атлантик: Жути никогаш не наведнал и нема да наведни кичма како тебе „Кико“

Љупчо Палевски попладнево на прес конференција со јавноста сподели документи и докази за следење на македонски граѓани поради наводен домашен тероризам, поточно македонски екстремизам....

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Свети Николе

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со жителите на Свети Николе. Проследете го во живо неговото обраќање: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/602440627318143/

(Документи) Митовски: Ова е тepористичка држава

Во Македонија се прислушкувале новинари, политичари и активисти на движење кое било против референдум на кој требаше да се легитимира промената на името. За...

120 нови случаи на Koвид 19 во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1367 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-63, Куманово-4,...

Повеќе вести