October 24, 2021, 4:00 am

Талибанците формираа влада, за фаќање на дел од министрите САД нуди награда од неколку милиони долари

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Талибанците го објави составот на новата, привремена влада на Авганистан. Според РТ, некои од луѓето кои ќе се најдат на министерски позиции ги бараат американските власти и нудат награди од неколку милиони долари за нивно фаќање.

Вршител на должноста премиер ќе биде Мула Мохамед Хасан Ахунд, поранешен министер за надворешни работи (1996-2001) и претседател на талибанскиот совет.
Негов заменик ќе биде Мула Гани Барадар, шеф на политичката канцеларија на талибанското движење и еден од водачите на движењето.
Функцијата министер за одбрана му припадна на синот на починатиот основач на талибанското движење, Мула Омар, Мухамед Јакуб Муџахид, а началникот на полицијата му припадна на синот на основачот на „ Мрежата Хакани“, Сираџудин Хакани.
Шеф на разузнавачката служба ќе биде Абдул Хак Васик, а Мула Амир Кан Мутаки ќе биде шеф на дипломатијата.
„Ова е привремена влада“, рече портпаролот на Талибанците Забилула Муџахид на прес -конференција.
Како што претходно објавија Талибанците, нема да има жени на министерски позиции.
Меѓународни односи на новата влада
На тема меѓународни односи, Муџахедините претходно изјавија дека главен партнер на Авганистан е Кина, која има неверојатни можности и е подготвена да инвестира и да работи на обнова на земјата.

Во однос на Русија, беше изјавено дека односите ќе се продлабочуваат.
„Продолжуваме да поддржуваме одлични односи со важни партнери како Русија, која игра клучна улога во регионот. Соработката со Москва е во основа политичка и економска.
„Русија ќе продолжи да биде посредник за нас и ќе учествува во создавањето услови за меѓународен мир“, рече тој.
Претходно денеска, телевизијата Ал Џeезира објави, повикувајќи се на извори, дека Талибанците испратиле покана до Русија, Турција, Кина, Иран, Пакистан и Катар да учествуваат на церемонијата по повод назначувањето членови на владата.
Руското Министерство за надворешни работи потврди дека добиле покана да учествуваат на церемонијата, но дека нема да испратат никого од Москва, туку дека ќе присуствува рускиот амбасадор во Кабул.

Latest News

Обама до Меркел: „Целиот свет ви должи голема благодарност“

Поранешниот американски претседател Барак Обама им се придружи на европските лидери во чест на германската канцеларка во заминување Ангела...

More Articles Like This