ТАНЧЕРИТЕ СО ДАУHOВ СИНДРОМ ЕВРОПСКИ ШАМПИОНИ ВО ХИП-ХОП ТАНЦ: Златен медал за дечињата од танцовото студио „Денсерс јунајтед МК“

Поврзано

Нашите баби никогаш не знаеле за стрес, а причината е едноставна

Баби или прабаби, за кого како. Често за нив размислуваме како отсекогаш делувале смирено, со благ поглед во очите...

Ова видео има 14 милиони прегледи за еден ден: „Најоткачената“ реакција на жена кога и кажаа да стави маска

Сè поголем број продавници во САД бараат од своите потрошувачи да носат маски, но некои упорно одбиваат да го...

ЗАБАВА(Видео) Неверојатна сцена: Орел грабна ајкула

Посетителите на плажа во Јужна Каролина присуствувале на речиси неверојатен настан – тие виделе орел што грабнал ајкула од...

Танчерите со Дayнов синдром од танцовото студио „Денсерс јунајтед МК“ во саботата освоија златен медал на Европското првенство во хип-хоп, што се одржа во Римини, Италија. Во рамки на првенството кое почна на 16 мај, имаше и Светски куп за паратанц во хип-хоп, кој се одржа на 18 мај и танчерите од ова студио беа најдобри.

Овој медал на танчерите со Дayнов синдром им е 5. надвор од земјата на светски или европски првенства, а во Македонија се државни прваци од 2015.

„Среќата која се доживува кога се слуша нашата химна додека ги вееме знамињата не се опишува. Овие достигнувања се признание на трудот и упорноста на ‘Денсерс јунајтед’, кои веќе 6. година успешно работат на инклузија на овие лица и можностите на лицата со попреченост. Со ова, нашето танцово студио е најтрофеен клуб со највисоки европски и светски медали“, вели Сара Кочан од „Денсерс јунајтед“ и еден од тренерите на танчерите.

Групата со Дayнов синдром лани ги освои титулите европски шампиони, на натпреварот што се одржа во мај во Џенова во Италија, а во октомври станаа светски шампиони на натпреварот во Киелце, Полска.

„Латино јуниорската група со типичен развој во март годинава на Европското првенство во Москва беше второ место во категорија латино шоу и 2. место во модерен балет, соло девојки и постари младинци“, вели Кочан.

Таа додава дека приказната продолжува и дека целта е што повеќе луѓе да слушнат за нашите шампиони.

„Идејата е што повеќе луѓе да се приклучат на нашиот општествено одговорен инклузивен танцов клуб, а тоа е едно еднакво општество за сите“, вели Кочан.

Актуелно

Уkpaдeни еден милион евра од куќа во Скопје

58.560.000 денари му биле украдени на скопјанец од скопската населба Нерези, откако крадец кој влегол преку прозорецот на неговата...

Си легна на брашното, Заев ќе коалицира со Ахмети

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за МИА вели дека очекува победа на изборите, па дури и поддршка за формирање на една стабилна...

Шokaнтнa ayдио бomбa: “Рашо одобри, се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да...

Шокантна нова аудио бомба се појави на социјалните мрежи во која се слушаат два гласа за коисе тврди дека се на Стојче Чифлигароски, сопственик...

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во километарски колони, возачите се нервозни...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Повеќе вести