October 21, 2021, 12:15 pm

Тасева:Ова е нaјлош резултат откако Македонија е на ранг листата на Транспаренси Интернешнл

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Слаѓана Тасев од Транспаренси Интернешнл во своето гостување во емисијата „Топ Тема“ зборуваше за последниот извештај на Транспаренси Интернешнл каде посочи дека ова е најлош резултат до сега откако Македонија е на ранг листата на Транспаренси Интернешнл.

-Ова е најлош резултат до сега откако сме рангирани на ранг листата на Транспаренси за индексот за перцепцијата за корупцијата. Секоја година гледаме дека имаме многу голем пад на индексот за перцепција за корупција во Република Македонија и тоа треба да биде индикатор дека станува збор за нешто подлабоко и посериозно отколку дека тука некој влијае на некој начин на мислењето и перцепцијата на граѓаните. Поважно е да се каже дека овој индекс кој го објавува Транспаренси Интернешнл е композитен индекс, за да се формира резултатот кои ги други реномирани институции затоа што на индексот се рангирани 188 држави. Тие 7 истражувања кои ги имаме за нас се истражувања кои се спроведени во последните две години, во 2019 и 2020 година, рече Тасева во своето гостување.

Latest News

Hajнoви дeтaли зa coобраќајката на автопатот Скопје-Тетово: Жeнa нa 45 гoдини го зaгyби живoтoт, пo кpaтко вpeме им пoдлeгнaлa нa пoвpeдитe…

45-годишната Ф.Р. е жртвата од сообраќајната незгода што се случи на автопатот Скопје-Тетово каj Добарски надвозник. Патничката, како што информираат...

More Articles Like This