Тасева: Високата kopyпција е во високите ешалони на власта

Поврзано

Двојни стандарди на Мaричиќ: Кога обичните луѓе пpekpшуваат кapaнтин, 2000 евра kaзна, кога СДСМ го прави тоа, се нарекува херојски чин

Министерот за правда, Бојан Маричиќ на својот Фејсбук профил го поздрави, како што вели тој херојскиот чин на пратеничката...

Биотepopистите го напуштија Cобранието

Пратениците за биотериризам го напуштија Собранието откако успеаја д аго привлечат медиумското внимание и од седница која требаше да...

СОБРАНИЕТО ГО УСВОИ ПЕТТИОТ ПАКЕТ ЕКОНОМСКИ МЕРКИ, ГЛАСАА И ДВАЈЦА ПРАТЕНИЦИ ВО CKAФАНДЕРИ ПОЗИТИВНИ НА KOPOHAВИРУС

Собранието денеска ги изгласа трите закони од петтиот пакет економски мерки за помош на граѓаните и фирмите погодени од...
- Advertisement -

Кога и да се објавеше индексот секогаш одеше како коментар од Владата дека тоа е само перцепција, и тоа така остануваше, вели претседателката на Транспаренси Интернешенал Македонија, Слаѓана Тасева, во вечерашната „Заспиј ако можеш“, додавајќи дека овој пат медиумите и интересот на јавноста придонесоа до тоа да се разбере дека ова всушност не е само перцепција.

Ова е засновано на повеќе истражувања за Македонија и се земени во предвид седум истражувања кои што различни меѓународни институции ги правеле во последните две години. Значи во 2020-та и 2019-та година истражувањата се вршеле. И тие истражувања со се методологија, индикатори, прашања, институции кои што ги спровеле конкретно за Македонија, сите информации се јавно објавени на веб страната на Транспаренси Интернешнл“ и може да се види точно кои параметри, кои резултати се таму постигнати, за кои индикатори, вели Тасева.

Тасева додаде дека и самата перцепција на граѓаните дека има корупција треба да биде важен индикатор за да се направи нешто.

На Владата треба да ѝ е битно што мисли јавноста, што мислат граѓаните. Некако во Влада, во власт многу треба да и е важно мислењето на граѓаните. Или на некој кој што управува со некоја институција исто така. Значи и да е само перцепција треба да се обрне внимание. Но, овде е засновано навистина на повеќе од перцепција односно на реални показатели, индикатори, појасни Тасева.

Тасева посочи дека високата корупција е во високите ешалони на власта.

Latest News

Народот yдpи по Стојчевска: Ти пишува „седи дома“ на фејсбук, ама изгледа тоа не важи за тебе

Социјалните мрежи попладнево буквално вријат по скандалот кој го предизвика пратеничката Бисера Костадиновска Стојчевска од СДСМ која позитивна на...

More Articles Like This