ТАСЕВСКИ: Да постоеше закон, цело Министерство за култура требаше да поднесе оставка

Поврзано

Дали треба да се врати задолжителниот вoeн рок во Македонија?

Дали на Македонија и е потребно враќање на задолжителниот воен рок, експерти коментираат дека тоа прашање зависи од повеќе...

ЦИВИЛ со ocтра ocуда на говорот на омpa3ата од Апасиев и останатите како него

ЦИВИЛ упатува најостра осуда на вчерашната објава на Димитар Апасиев со експлицитен говор на омраза и вулгарности на социјалните...

Уште четири дена за договор: Пендаровски има рок до четврток да го додели мандатот за формирање влада

Течат роковите за формирање ново парламентарно мнозинтво и нова влада, поради што со засилено темпо се одвиваат преговорите меѓу...
- Advertisement -

Во вечерашната емисија „Отворено на Алфа“ гостуваше и актерот Сашо Тасевски кој говореше за скандалот што е актуелен деновиве во врска со делење на субвенции од страна министерството за култура. Кој потенцира да не се лажеме, и министерот и заменикот министерот многу добро знаеле што се случува, и тоа се случило под голем притисок од луѓето на министерот дури се знае и од која партија.

Да има некој закон во Македонија, некој морал да постои во политичкиот живот треба комплетно министерството, сите со него и комисии да дадат оставки. Една партија министерството за култура си ја смета за своја освоена територија на која што може да прави што сака, да дели како сака. Имаше и изјава дека министерството е тука да поддржува маргинална култура и маргинални уметници оние што не добиле сега да добијат. Што е ова, мислам пазар, нагласи Тасевски.

Според Тасевски министерството за култура мислам дека треба да биде пред се фер и да ја цени уметноста на уметниците и културните работници, а не еден вид на јасли за нечии потреби и интереси.

Latest News

Тома Фила открива: Ќерката на Милошевиќ бараше од татко и да да се caмоубиe кога дошле да го aпcат

Еден од најпознатите адвокати со македонско потекло, Тома Фила проговори досега непознати детали за апсењето на поранешниот претседател на...

Дали треба да се врати задолжителниот вoeн рок во Македонија?

Дали на Македонија и е потребно враќање на задолжителниот воен рок, експерти коментираат дека тоа прашање зависи од повеќе фактори, вклучително и од одлуката...

ВИДЕО: Дождот направи езера во Аеродром, жителите почнаа да пливаат

Еден млад скопјанец реши на оваа мака да направи смешно видео и да го објави на социјалната мрежа Тик-Ток. Неколку скопски населби деновиве беа поплавени...

A3диcуваат ли бaндите на власта: Дали Вице Заев стои зад опожapeните автомобили во Скопје или власта е неспособна да се справи со обични...

Дали Вице Заев се активира и во Скопје?! Дали Вице Заев, братот на Зоран Заев, за кој слушнавме дека давал насоки чие возило...

Тешkа ждрепка: Силекс го доби Карабах, а згopa на тоа ќе игра на гости

Фудбалскиот клуб Силкес за противник во првото коло од квалификациите за Лигата на шампионите го доби шампионот на Азербејџан – Карабах. Натпреварот треба да се...

More Articles Like This