Таткото до својата ќерка: Биди ми поддршка, помогни ми да го завршам своето патување со љубов и трпение

Поврзано

СЕЛО НА ПРОДАЖБА: Шведска продава цело селo за неверојатна цена

Едно село во Шведска се продава за 6,5 милиони евра. Сатра Брун е велнес село на периферијата на Стокхолм....

ВЕ ПРОВЕРУВААТ НА ИНТЕРНЕТ: Што работодавците „гуглаат“ за вас пред да ве вработат

Business Insider наведува четири работи што работодавците ги проверуваат за вас на интернет. Едно истражување покажало дека 80% од...

(Видео) НЕВЕРОЈАТНО ОТКРИТИЕ: Група астрономи открија диск галаксија стара 12,5 милијарди години

Група астрономи открија голема диск-галаксија, создадена пред 12,5 милијарди години. Имајќи предвид дека станува збор за најоддалечената галаксија од таков...

Уште не сум остарен, но кога ќе ме видиш драга ќерко, те молам биди трпелива со мене и пробај да ме разбереш.

Ако се извалкам за време на ручекот или ако не можам сам да се облечам, те молам биди трпелива.

Сети се на часовите кои ги потрошив за да те научам тебе на тоа. И ако во разговорот постојано повторувам некои работи, можеби нема да се сетиш, но сакам да знаеш колку ти ги повторуваше истите реченици како малечка. Те молам немој да ме прекинуваш, морав истата приказна долго да ти ја читам со часови, додека не потонеш во сон.

Ако нема да сакам да се капам, те молам немој да ме навредуваш. Сети се како морав да те барам низ маалото и да измислувам милион работи за да те натерам да се прибереш дома и да влезеш во кадата. Кога ќе те изнервира моето непознавање на новите технологии, те молам сети се како те научив на сите работи кои ги знаеш денеска. Правилно да седиш, правилно да јадеш и зборуваш, и да се соочиш со сите нови работи во животот.

Ако некогаш во разговорот се изгубам или постојано го повторувам истото, дај ми малку време за да се присетам, да дојдам до себе и немој да се вознемируваш. Не ми е најважната работа на светот овој разговор, туку тоа што сум со тебе.

Ако не јадам колку што ти мислиш дека треба, сети се дека сум возрасна личност. Самиот знам колку ми е потребно. Кога ќе ми се уморат нозете, помогни ми да одам. Исто како што и јас правев за тебе кога учеше да одиш, или да возиш велосипед.

Еден ден ќе сфатиш дека и покрај сите грешка, низ овој живот не сакав ништо освен ти да го добиеш и имаш најдоброто.

Биди покрај мене и пробај да ме разбереш и да ми помогнеш. Не го губи така лесно трпението. Биди ми поддршка, помогни ми да го завршам своето патување со љубов и трпение.

Те сакам највеќе на светот.

Актуелно

СВЕШТЕНСТВОТО ПОМЕЃУ ВЕРНИЦИТЕ И ВЛАСТА: Гласно говори молкот на МПЦ за полицискиот час за Задушница

Свешетенството во моментов се наоѓа во незгодна ситуација помеѓу помеѓу верниците и власта. Гласно говори молкот на МПЦ за...

ДРАГАН КОВАЧКИ: Ова е крајно нeодгoвоpно однесување кон јавното здравје и животите на секој од нас, за ова се одговара кpивичнo

Ни ја забранија Задушница за да не се ширел КОВИД 19. Сите би се согласиле доколку тие мерки имаат чесна намера. Оти сите сме...

ВЛАСТА ЈА ТEPОPИЗИPA РАШЕЛА МИЗРАХИ: Луѓе во качулки ја cлeдaт екс министерката за труд и социјала

Долго време молчев на темава од причина што не сакав да посветам внимание на оние кои мислат дека со сила можат да ме заплашат...

УШТЕ ЕДЕН ЦPН ДЕН ЗА МАКЕДОНИЈА: Pекорден пик, 127 нoвoзaбoлeни во последниве 24 часа

Македонија бележи црни денови. Регистрирани се 127 новозаболени од Ковид-19 Во последново деноноќие. Ако бројката биде и официјално потврдена ова ќе биде најголем пик од...

ЗИБЕРИ СЕ ДИСТАНЦИРАШЕ ОД ЗАЕВ: Комисијата не излезе со став дека треба или не треба да има избори

Синоќа на „Топ Тема“ Арбен Зибери, директорот на Центарот за јавно здравје Скопје изјави дека Комисијата за заразни болести ниту еднаш нема посочено дека...

Повеќе вести