ТАТКОТО НА ЃОКОВИЌ ЗАГРИЖЕН ЗА СИНОТ: Новак не се чувствува добро. Бугаринот нанесе голема штета на нашето семејство

Поврзано

Тринаесет фудбалери од Македонија имаат коронавирус

Натпреварувачката комисија во Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) донесе одлука за откажување на бараж натпреварите за пополнување на Втора...

Вардар го поздрави Стоилов

Ракометниот клуб Вардар на Фејсбук објави фотографија од Столе Стоилов поздравувајќи го ракометарот со коментар „КАПИТЕНОТ“. https://www.facebook.com/rkvardar/posts/10159586146675348

Кирил Лазаров ја игра последната сезона во својата кариера

Капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кире Лазаров ја игра последната сезона во својата кариера, објави тој во интервју за...

Веста дека најдобриот тенисер во светот Новак Ѓоковиќ е позитивен на вирусот Ковид 19 го здрма светскиот спорт.

Иницијативата на Новак Ѓоковиќ во Белград и Задар минатите два викенда за организирање на хуманитарен турнир”Adria tour” не заврши добро. На турнирот учествуваа најголемите ѕвезди на тенисот во светот. Бугарскиот тенисер Григор Димитров учествуваше и на двата турнира и во Белград и во Задар, но по турнирот во Задар се повлече бидејќи не се чувствуваше добро. Си замина во Монако и на социјалните мрежи објави дека е позитивен на Корона вирусот, па турнирот истиот момент беше прекинат, Голем број на учесниците итно отидоа на тестирање во Задар, а Новак одлучи да се врати во Белград и таму да направи тест за коронавирусот.

Срѓан Ѓоковиќ, татко на најдобриот тенисер во светот Новак Ѓоковиќ, го впери прстот на Димитров. Срѓан смета дека Бугаринот со своето однесување и нанесе голема штета на Србија и Хрватска.

“Зошто се случи ова? Затоа што човекот веројатно дошол болен, кој знае од каде. Не се тестираше, се тестираше на некое друго место…Мислам дека тоа не е во ред. Добро, што да се прави… Нанесе голема штета и на нас како семејство и на Хрватска и на Србија, налутено изјавува Срѓан.

Срѓан не ја крие загриженоста за синот, истакнува дека тој е физички добро, но психички….

“На никој не му е добро, па ни на него…На никој не му е добро поради оваа ситуација. Секако дека не се чувствува добро, но што да се прави, ситуацијата е таква каква што е. Од ова мораме да излеземе посилни, да сватиме дека ова мора да помине. да се заштитиме сите на некој начин, “ открива за РТС таткото на Ѓоковиќ.

Од учесниците на турнирот во задар до сега покрај Димитров и Ѓоковиќ заразени се и хрватскиот тенисер Борна Ќориќ, тренерот на бугарскиот тенисер Кристијан Грох, кондициониот тренер на Ѓоковиќ Марко Паники.

Kurir sport/RTL

Актуелно

Операција Атлантик

Под кодното име „Атлантик“ била водена мега разузнувачка операција за следење на сите противници на промената на името, во...

(Во живо) Бoмбa на Љупчо Палевски, приcлyшкyвани и следени новинари, политичари и активисти на „Бојкотирам“

Во „Public Room“ на прес конференција, Љупчо Палевски открива дека во период пред референдумот биле прислушкувани и следени, новинари, политичари и активисти на движењето...

Брима Галуп воопшто не спровела анкета, СДСМ „води“ само на непостоечки анкети!

Новинарот Горан Момировски во емисијата „Заспиј ако можеш“ откри скандал од невидени размери споделувајќи со македонската јавност дека Брима Галуп воопшто не спровела никаква...

Мицкоски до Заев: Ќе морате да ја докажувате Вашата невиност пред cуд, одговорност мора да има

На вечерашниот тв дуел гостуваше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ г. Христијан Мицкоски, кој зборуваше за реформите во судството, како и за одговорноста која што ќе...

Мицкоски: Cо заокружување на број 14 ќе се поддржи една поинаква Македонија од оваа која што денеска се случува

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ во дебатната емисијата на македонската телевизија посочи дека овие избори се избори во кои што се одлучува за нашата...

Повеќе вести