January 17, 2021, 10:17 am

Тачи на средба со Ердоган во Турција

Поврзано

Полицискиот час останува во сила во Албанија, продолжува и онлајн наставата

Националниот комитет на експерти за справување со пандемијата со Ковид-19, по анализата на состојбата во последните две недели, одлучи...

Додиќ: Ќе се откaжеме од 9 јануари кога САД ќе се откажат од 4 јули

Српскиот член и претседател на Претседателството на БиХ, Милорад Додик, рече дека Република Српска ќе се откаже на 9...

(Видео) Снимкa коja го потpece светот – yбиeн млад Србин среде Филаделфија

Млад Србин е убиен во американскиот град Филаделфија во четвртокот вечерта. Станува збор за Милан Лончар, 25-годишник, кој бил убиен...
- Advertisement -

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска го прими во палатата Вахдет во Истанбул претседателот на Приштина, Хашим Тачи, а фотографиите од средбата беа објавени на Твитер.

Пред две недели, турските власти реагираа на одлуката на Приштина да формира амбасада во Ерусалим, во рамките на договорот за нормализирање на економските односи меѓу Белград и Приштина, кој беше потпишан во Вашингтон. Турското Министерство за надворешни работи изрази „крајно paзочарување“.

Турција беше една од првите земји што ја призна самопрогласената независност на Косово во 2008 година.

Latest News

Кoвид-19 пронајден во сладолед во Кина, целата серија повлечена од продажба

Во Кина, коронавирусот е пронајден во еден вид сладолед, поради што целата серија е повлечена од продажба, соопшти тамошната...

More Articles Like This