September 29, 2020, 10:59 am

ТЕЛЕФОНСКИ РАЗГОВОР ЕРДОГАН – ТРАМП

Поврзано

(Видео) СЕ ВОДИ ВИСТИНСКА ВОЈНА: Објавени нови пеколни снимки од огнениот напад помеѓу Азербејџан и Ерменија

Портпаролката на ерменското министерство за одбрана Сушан Степанјан објави видео снимка од нападот на силите на Нагорно Карабах во...

Путин ќе ја прими руската вакцина за коронавирус

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека ќе ја посети Јужна Кореја откако ќе прими вакцина против вирусот корона, соопшти...

Поставен е климатски часовник кој потсетува колку време ни останува да ја спасиме планетата Земја

Бројачот што секој ден ќе нè потсетува дека времето на нашата планета истекува се наоѓа во Њујорк – на...
- Advertisement -

Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган синоќа телефонски разговараше со американскиот претседател Доналд Трамп за билатералните односи и регионалните проблеми, изјави неименуван претставник на турските власти.

Според него, Ердоган и Трамп разговарале за ситуацијата во Сирија, Ирак и Појасот Газа, како и за борбата против тероризмот. Двајцата лидери се договориле за интензивирање на соработката и координација помеѓу двете земји.

Сопред соопштение на Белата куќа разговорот Трамп – Ердоган бил посветен на „регионалните настани и стратешкото партнерство на САД и Турција“.

– Двајцата лидери изразија поддршка за продолжување на напорите за зајакнување на соработката помеѓу двете држави, за заштита на заедничките интереси како сојузници во НАТО и решавање на проблемите кои влијаат на билатералните односи, посочи Белата куќа.

Latest News

Груевски: Заев има однапред дадено инструкции да бидеме осудени за протестите пред Центар

Нема правда во Македонија. Неправдите растат секојдневно. Ги има многу и се повеќе а дел од нив е и...

Ја почастија: Добрила Кацарска предложена за уставен судија

Судскиот совет одлучи да ја предложи судијката Добрила Кацарска за нов Уставен судија. Сите 12 членови го поддржа предлогот. Предлогот ќе биде препратен до Собрание...

Еуроактив: Грција и САД изгубени во преводот околу Северна Македонија

Заедничката изјава потпишана во понеделникот (28 септември) меѓу САД и Грција, за време на посетата на американскиот државен секретар Мајк Помпео, испрати збунувачки пораки...

Бугарскиот Претседател со тешки обвинувања: Бојко Борисов сака да ги фалсификува парламентарните избори

Најновите измени на изборните правила, кои беа поддржани од бугарскиот парламент, претставуваат кршење на самите правила, рече претседателот на Бугарија, Румен Радев, кој стави...

(Видео) Заев бил „мотиварот“: Си призна се околу случајот „Шик Јелак“

Зоран Заев во вчерашното гостување во „само интервју“ само уште еднаш призна дека тој директно бил вмешан во скандалот помеѓу Заев и црногорскиот бизнисмен...

More Articles Like This