August 12, 2020, 1:53 pm

Телефонски разговор ја скара опозицијата во Бугарија

Поврзано

Bo Сaрaевo yaпceни 17 пoлицajци пopaди cтoтинa kpивични дeлa

Во Сараево се уапсени 17 сообраќајни полицајци под сомнение дека примале мито. Тие се осомничени дека во последните неколку...

(Видео) Силнo нeвpeме во Хрвaтcкa, поpoјни дoждови и гpмотевици зафатија голем дел од земјата

Силно нeвреме со грмотевици и врнежи од дожд зафати голем дел од хрватска Загора, делови од цетинскиот регион и...

Гpциja и Тypцијa во вojнa? – Пpвитe жpтви се двajцa тypcки и eдeн cиpиcки дpжaвjaнин

Грција отворила оган кон чамец што превезувал цивили покрај островот Родос во Егејското Море, изјави Командата на турската крајбрежна...
- Advertisement -

Бугарското обвинитeлство објави телефонски разговор помеѓу лидерот на опозициската Комунистичка партија, Александар Паунов и контроверзниот бизнисмен Васил Бошков, за организирање антивладини протести во Софија, кои предизвикаа насилни реакции од коалициските партнери од Социјалистичката партија. После тоа, Паунов мораше да ја напушти коалицијата.

Во телефонскиот разговор се слуша дека лицето кое според гласот се претпоставува дека е Бошков, го прашува пратеникот дали треба да испрати повеќе демонстранти во центарот на Софија, на што Паунов одговара дека не треба.

„Значи, не треба да испраќам десет илјади луѓе во парламентот?“, Прашува Бошков, а Паунов одговара во негатива, но потенцира дека демонстрациите треба да продолжат.

„Според мое мислење, демонстрациите, протестите треба да продолжат“, рече Паунов.
Веднаш по објавувањето на разговорот, зборуваше претседателот на Социјалистичката партија, Корнелија Нинова , коалиционен партнер, потенцирајќи дека телефонскиот разговор нема никаква врска со нејзината партија.

„Никој нема право да ја користи нашата партија за нивните лични или корпоративни интереси. „Разговаравме со Паунов и тој ќе даде изјава денес дека ја напушта парламентарната група“, рече таа.
Антивладините протести избија минатата недела откако Обвинителството изврши претрес во канцелариите на администрацијата на претседателот и по инцидентот со Националниот парк Росенец.

Latest News

Зaeв го лaжe Пендapовски, нeмa мнозинcтвo – Axмети демантиpa дека има договор за Влада

Шефот на државата Стево Пендаровски постапува согласно претходната пракса, но не е постигнат договор за коалицирање со СДСМ, велат...

Пapиcкиoт мapaтoн oткaжaн пopaди пaндeмијaтa на кoрoнaвиpyc

Организаторите на парискиот маратон решија да не го одржат натпреварот оваа година заради пандемијата на коронавирус. Натпреварувањето првично требаше да се одржи на 5 април,...

Нoвoзaрaзeнитe во Нов Зеланд ги з6yниja влacтитe – Дaли виpycoт се пpeнeл пpeкy пaкyвaњa со зaмpзнaтa хpaнa?

Властите во Нов Зеланд истражуваат дали новите случаи на коронавирус, кои по 102 дена беа регистрирани во земјата, се резултат на увезени пакувања со...

Во Кина се пojaви нов пocмртнocен виpyc од Koвид 19- cмpтнocта е 30 проценти, се пренecува од чoвeк на човек?

Како коронавирусот да не беше доволно, сега кинеските лекари предупредуваат дека на граѓаните им се заканува уште еден вирус. Инфекцијата се пренесува преку крлежи,...

ВМРО-ДПМНЕ: Македонското Собрание во овој момент не е комплетно конституирано

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Димче Арсовски денеска на прес-конференција го повтори ставот на партијата дека, според нив, македонското Собрание во овој момент не е комплетно...

More Articles Like This