September 21, 2020, 4:40 pm

Температурите паѓаат, утрово -18: Еве кој е најстуден град во Македонија

Поврзано

Доаѓа есента, наредните денови не очекува промена на времето

До крајот на денов во нашата држава времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб...

Дeнec нe oчeкyвa coнчeвo и тoплo вpeмe пpeкy дeн, yтpинcкитe тeмпepaтури ниcки

Сончево време со мала до умерена локална облачност ќе преовладува денеска во земјава. ќе дува и слаб до умерен...

Сончево до 29 степени, во Скопје до 28

Времето во Македонија ќе сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив...
- Advertisement -

Најниски температура утринава сее измерена во Берово – 18 степени целзиусови, потоа во Скопје и Маврово – 12,  во Куманово -11 и во Лазарополе – 10 степени целзиусови. Највисока температура од 0 степени утрово е измерена во Охрид.

48931

Највисока снежна покривка утрово е измерена во Маврово каде има 79 сантиметри снег, потоа во Лазарополе и Пожаране 55, во Ѓуриште 46, во Крушево 36 сантиметри…

Времето во Македонија е умерено до значително облачно. Во Демир Капија и Пожаране има магла со ограничена хоризонтална видливост, а во Скопската и Струмичката котлина, како и во Пелагинија слаба магла. На места дува слаб ветер од северен правец.

Вмремето денеска ќе биде со сончево во со мала облачност, во претпладневните часови со магла по одделни котлини. Ќе дува слаб ветер од северен правец. Максималната температура ќе се движи од 0 до 6 степени, а во местата со магла ќе се задржи под нула.

Во Скопје ќе биде умерено облачно, претпладне со слаба магла. Максималната температура ќе достигне до -2 степена.

Утре и во понеделник времето ќе биде стабилно со ниски утрински температури кои на повеќе места ќе се спуштат под -10 степени, особено утре кога ќе се спуштат во интервал од -20 до -7 степени. Претпладне по oдделни котлини ќе има појава на магла. Во вторник и среда ќе има повремени врнежи претежно од снег со слаб, а на места умерен интензитет. До крајот на следната работна недела дневните температури ќе бидат во опаѓање.

Latest News

Дали ова е новиот потkyп на Заев?

Од помпезно најавуваниот четврт сет на антиkpизни мерки најавуван веќе два месеци нема ништо. Дали владата со новиот пакет...

Носењето очила го намалува pизиkoт од пренесување на коpонавирусот

Носењето очила за гледање секој ден, може да го намали pизикот од зapaза со новиот кopона виpyс, покажува најново истражување. Истражувачите од Кина откриле дека...

Бидејќи Македонија е на црвената листа на Норвека, ЕХФ го одложи мечот меѓу Вардар и Елверум

Ракометарите на Вардар в четврток нема да го одиграат мечот од второто коло од Лигата на шампионите (ЛШ) прoтив Елверум, откако Европската ракометна федерација...

Датумот никој не го споменува, и ЕУ е свесна дека со Заев нема реформи

Ако датумот за почеток на преговори за членство во ЕУ беше најавуван на секое 2-3 месеци сега има молк по тоа прашање, речиси и...

ВМРО-ДПМНЕ е најбројна пратеничка група во Собранието на Македонија

ВМРО-ДПМНЕ е пратеничка група со најголем број на членови во македонското собрание. СДСМ се избори за мнозинство од како на изборите настапи заедно со...

More Articles Like This