ТЕНЗИЧНО ВО КИНЕСКОТО МОРЕ: Маневрите на американските бродови го налутија Пекинг

  • May 27, 2018
  • Коментари

Во Јужното Кинеско Море два американски воени бродови помина во близина на островите, за кои Пекинг тврди дека и припаѓаат на Кина, изјави за Ројтерс неименувани американски извор.

Агенцијата вели дека овој потег веројатно ќе ја налути кинеската влада, во време кога претседателот на САД, Доналд Трамп очекува континуирана соработка со Пекинг по прашањето на Северна Кореја.

Американски официјални лица, кој инсистираше на анонимност, изјави дека уништувачот опремени со проектили “Хигинс” и крстосувачот опремени со водени проектили “ANTIETAM” се приближил на 12 наутички милји од Параселски Острови – збир на островчиња и гребени за кои Кина има територијални спорови со своите соседи.

“Воени бродови на САД вршат операции на маневрите во близина на островот Три, Линколн, Тритон и Вуди “, изјави изворот.

Министерството за надворешни работи на Кина објави претходно дека се надева дека на самитот американскиот претседател Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ил, закажана за 12-ти јуни во Сингапур, може да се случи како што е планирано и да биде успешен.

“Директниот дијалог помеѓу лидерите на САД и Северна Кореја е клучен за решавање на нуклеарното прашање”, се вели во извештајот на Ројтерс.

Претходно «
Следно »