ТЕНЗИЧНО НА КОСОВО: Ветерани на УЧК му го блокирале патот на Вучиќ, се слуша и пукање од околните ридови

Поврзано

Во Црна Гора за еден месец 339 новозaболени, во Македонија истата бројка за два дена….

Во последните 24 часа во Црна Гора се евидентирани 47 новозаразени со корона вирус од направени 475 тестирања. Од...

Повторно земјотрес во Загреб

Делови од Загреб денеска повторно се тресеа на 2,3 степени според скалата на Рихтер, со епицентарот на 11 километри...

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во...

Ситуацијата на Косово за време на вториот ден на посетата на српскиот претседател Александар Вучиќ е напната, пренесуваат српските медиуми. Неколку стотини Албанци го блокирале патот Косовска Митровица – Србица, а во прекин се и интернет врските

Претседателот на Србија по алтернативен пат успеал да пристигне до селото Бање, но тогаш бил запрен од Косовските полициски сили. Во тек е расправа на Вучиќ со полицијата.

Претседателот според најавената програма требало да се обрати пред Србите од Косово, на собирот во Косовска Митровица, говор во кој ќе ги изнесе околностите, реалната состојба на работите, капацитите и можностите Србија да дојде до компромисно решение, со кое би биле уважени и интересите на Србите и Србија на Косово.

„Гадно се излажале ако мислат дека ќе ме заплашат. Уште посилено сум определен за зачувување на мирот и српските институции и народ на Косово и Метохија“, рекол Вучиќ во Косовска Митровица, по повод веста дека неколку стотина ветерани ја блокирале трасата по која требало да се движи.

Министерот за одбрана на Србија Александар Вулин се наоѓа во околината на Дреница, каде требало да помине Вучиќ, а во околната се слуша пукање. Се претпоставува дека пукаат ветераните на УЧК кои се задолжени за блокадата.

Актуелно

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

(Видео) По зakaните по неговиот и животот на Јовановски, Дуковски видно вознемиpeн, известени се и амбасадите

Видно вознемирен и нервозен вака може единствено да се опиште денешниот настап на адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски при изјавата пред обвинителството откако...

Нови „бомби“ во етерот – што мисли Заев за Бранко Црвенковски и неговите луѓе, и колкав е неговиот капитал

Нови аудио снимки од свиркачи се појавија на социјалната мрежа „ЈуТјуб“ на кои може да се слушнат секвенци од разгвор кој Зоран Заев го...

Повеќе вести