ТЕПАА КОШАРКАРИ И ПОЛИЦАЈЦИ, НИКОЈ НЕ СМЕЕ ДА ГИ КАЗНИ: Македонската кошаркарска федерација не го казни „Шкупи“ иако тепаа кошаркари на „Пелистер“

Поврзано

Тринаесет фудбалери од Македонија имаат коронавирус

Натпреварувачката комисија во Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) донесе одлука за откажување на бараж натпреварите за пополнување на Втора...

Вардар го поздрави Стоилов

Ракометниот клуб Вардар на Фејсбук објави фотографија од Столе Стоилов поздравувајќи го ракометарот со коментар „КАПИТЕНОТ“. https://www.facebook.com/rkvardar/posts/10159586146675348

Кирил Лазаров ја игра последната сезона во својата кариера

Капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кире Лазаров ја игра последната сезона во својата кариера, објави тој во интервју за...

Комесарот за натпреварување на Македонската кошаркарска федерација (МКФ), Владо Цветковски, можеби не сакајќи, воден од делегатскиот извештај, денеска ја донесе најсрамната одлука во историјата на овој спорт кај нас, откако не изрече ама баш никаква казна за инцидентот кој минатиот викенд се случи на средбата Шкупи-Пелистер кога, според МВР, биле нападнати кошаркар и функционер на гостите како и двајца полицајци – пишува порталот Спорт1.мк

 

Според делегатот на средбата, Марјан Тодоровски, „доколку се случило било што, тоа се одвивало по завршен натпревар“, презентирајќи ги работите како воопшто да не бил присутен на инцидентот во кој, повторно според МВР, прво била фрлена петарда кон клупата на Пелистер, од каде што играчите возвратиле со фрлање пластично шише полно со вода. Потоа навивачите на Шкупи ја прескокнале оградата од трибината и нападнале неколку играчи од таборот на битолчани. Прашање е дури и да не бил делегатот во салата, иако морал да остане таму додека од паркетот не си замине гостинскиот тим, зошто извештајот на МВР не бил доволен доказ дека имало инцидент кој мора да биде казнет и според актите на МКФ.

Поради ова, прволигашот од Чаир мина само со казна од 5.000 денари за слаба редарска служба и дополнителни 20.000 денари за неспортско навивање, прекршоци кои немаат врска со скандалот кој се случил на крајот.

Целосниот текст на линкот ТУКА!

Актуелно

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Иловица

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите на Иловица. Неговото обраќање...

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Василево

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите на Василево. Неговото обраќање во живо можете да го...

(Видео) Шекеринска e поголем лaжгo од Зоран Заев

Денес на Јутуб беше објавено видео кое ги демантира сите обвинувања на Радмила Шекеринска кон Инфомакс за ширење на наводни лажни вести. Имено на...

Се намалува бројката, 78 нови зapaзени од Koвид-19 во Македонија

Во последните 24 часа се направени 894 тестирања, а регистрирани се 78 нови случаи на позитивни на Ковид-19. Во истиот период се починати пет...

(Видео) Шекеринска и Јанева во домот на Боки 13, сепак не се познавале само од телевизија

На мрежата Јутуб се појави видео на кое што се гледа вицепремиерката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска во друштво на Катица Јанева и...

Повеќе вести