ТЕРОРИСТИТЕ ОД УЧК НА СРЕДБА СО ТАЛАТ ЏАФЕРИ: Ветераните од УЧК договарале законско решение со Талат Џафери!

Поврзано

САРАЈ ИМА 41 ЗAРAЗEН СО КOРOНAВИРУC: Градоначалникот Беџети бара масовно тecтирaњe и почитување на мepкитe

Општина Сарај има 41 заразен од коронавирус. Ова го откри градоначалникот на оваа општина Блерим Беџети на денешната прес-конференција. „До...

СЕДНИЦА НА СОВЕТОТ ЗА БEЗБEДНОCТ: Вoнрeдна cоcтојбa уште две недели?

Вонредната состојба ќе се продолжи за уште две недели. Покрај оваа одлука на Седницата на Советот за безбедност ќе се...

ЖAЛОCНO: Пoчинa десетмесечното бебе кое со кoмпликaции од Koвид-19 итнo беше испратено во Швајцарија

Швајцарските здравствени власти потврдија прва смрт на дете од ковид-19. Бебето кое починало од можни компликации од инфекција на...

Поранешни војници на УЧК пред некој ден оствариле  средба со претседателот на собранието Талат Џафери, кај што се разговарало за доставување на закон за поранешните војници, ветераните и семејствата на паднатите борци во собраниска процедура, дознава Журнал од извори во Македонскиот Парламент.

 

“Да, остварена е средба помеѓу претседателот на собранието Талат Џафери и поранешните борците на УЧК кои работат на изготвување и доставување на закон за поранешните војници на УЧК во парламентот”, велат извори од македонскиот парламент за Журнал.

Журнал, исто така, дознава дека законот за поранешните војници, семејствата на паднатите борци и воените инвалиди кој е изготвен од поранешни војници на УЧК, е веќе готов и поранешните војници очекуваат да влезе во собраниска процедура, а потоа, како што велат тие, работа на политичките партии е да го усвојат истиот.

Освен со претседателот на Собранието, Журнал дознава дека поранешните војници се сретнале и со народниот правобранител  Иџет Мемети, со кој се консултирале за институционализирање на ова уставно право.

Актуелно

ФАЛБАТА Е ‘РЃА: Ако место да работи Филипче продолжи да шета по ПР агенции, бројките не можат да бидат поразлични од денешните

Не може да очекуваме подобри резултати во однос на справувањето со корона вирусот, ако министерот за здравство Венко Филипче,...

НИКОЛОСКИ: Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори

Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори, нагласува потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски. Тој...

НИКОЛОСКИ: Кога на Заев му се рyши планот за брзи избори виновни му се граѓаните, во суштина Заев е виновен

Денеска кога на Заев му се руши планот за брзи избори по цена на човечки животи, виновни му се граѓаните а во сушнина Заев...

НИКОЛОСКИ: Македонија е прва во регионот по број на пoчинaти и зapазени, а на дното по број на тестови на милион жители

Споредено со регионот, Македонија е на врвот на листата по број на пoчинати и на зaразени лица на милион жители, но сме дното на...

КАСАМИ ОПАСНОСТ ЗА ЛИДЕРИТЕ: Без маска и ракавици, на иста маса со половина Свиларе

Претседателот на тетовското крило на БЕСА Билал Касами и коалиционен партнер на СДСМ и Зоран Заев, денес, спротивно на сите протоколи за заштите од...

Повеќе вести