September 28, 2020, 8:15 pm

ТЕРОРИСТИТЕ СЕ РЕГРУПИРААТ: Се обединија терористичките групи во Сирија!

Поврзано

Австралија создаде спреј за нос како лek пpoтив коpoнавирусот

Австралиската биотехнолошка компанија Ena Respiratory денеска објави дека рaзвива спреј за нос, а неговата цел е да го подобри...

Вирусот мутира, не помагаат ни маските ни дистанцата

Научниците во Хјустон објавија студија за над 5.000 генетски секвеенци од коронавирусот, која открила непрекинато ширење на мутации од...

(Видео) Ерменците пpинудени да се повлечат: Азербејџанската apмија во силен контранапад

Министерството за одбpaна на Азербејџан објави видео кое покажува како нивните воopужени cили возвраќаат на apтилериските единици на вoopужените...
- Advertisement -

Пет незаконски вооружени формации се обединија, вкучително и Џеиш ел ислам, Нусра фронт, Ахрар ел шам, и формираа единствен центар за управување во Источна Гута, соопшти рускиот центар за помирување на непријателските страни во Сирија

Се продолжува заострувањето на ситуација во Источна Гута. Во оваа енклава вооружените формации Џеиш ел ислам, Нусра фронт, Ахрар ел шам, Феилак Ар Рахман и Фаџр ел Ума направија единствен центар за раководење на акцијата на групите.

Наведено е дека во текот на следењто на режимот на преин на огнот во Сирија не се забележани случаи на кршење на примирјето во провинциите Алепо, Латакија и Идлиб.

Без обзир на изјавите на Џеиш ел ислам за примирјето, од териториите под контрола на оваа група се продолжува со минофрлачко гранатирање на Дамаск, соопшти руската војска.

Тие додаваат дека незаконските формации во Источна Гута спремаат провокација со примена на отровни супстанци со цел Дамаск да се обвини за користење на хемиско оружје.

Советот за безбедност на ОН во саботата ја усвои Резолуцијата 2401, со која од сите страни се бара „веднаш да ги прекинат судирите“ и се обврзуваат да обезбедат долга хуманитарна пауза од најмалку 30 дена на целата територија на Сирија, за да се обезебди несметана испорака на хуманитарна помош и медицинска евакуација на тешко болните и ранетите.

Latest News

Боки 13 примен во болницa поради kpварење

Бојан Јовановски е повторно во болницa поради влошенa здравствена состојба, дознава „Република“ од болнички извори. Тој се наоѓа во...

Крузер од Малта со зapaзен екипаж плови низ грчките острови

Дванаесет членови на екипажот на крузерот со повеќе од 1.500 луѓе кои ги обиколија грчките острови беа тестирани на вирyсот кoрона и беа изолирaни...

(Видео) Ѓоковиќ цeнзуриран: Дpcко прeкината прес конференцијата на најдобриот светски тенисер

Најдобриот светски тенисер во моментов, Новак Ѓоковиќ, кој се подготвува за својот прв меч на „Ролан Гарос“ денеска беше нeпријатно изненаден, откако неговата редовна...

ВМРО-ДПМНЕ: Вечерва Заев докажа дека е cpам за Македонија

Вечерашното гостување на Зоран Заев е срaм за Република Македонија. Срaмота е премиер да не одговори на граѓаните за состојбата на државата, реагираат од...

Нема да се прогласи повторно кapантин

Нема да има кaрантин како мерка пpoтив ширењето на коpoнаворусот, најави премиерот Зоран Заев, бидејќи тоа ќе биде директно на штeта на економијата. Според него,...

More Articles Like This