November 25, 2020, 2:30 pm

Тетовскиот муфтија со празнична порака на три јазици

Поврзано

Apмиjaта од утре ќе ги чува бoлницитe

Армијата се очекува од утре да се вклучи во обезбедување на здравствените институции коишто тоа ќе го побараат. Ќе се...

(Фото) Уништeнa oпpeмaтa зa пpoyчyвaњe нa балканскиот рис вo Кичевско

Несовесни граѓани целосно уништиле кафез-замка во месноста Суви Дол, Кичевско,  поставен од Македонското еколошоко друштво за научно-истражувачки цели. Кафезот не...

Цpн Koвид пpoceк: Bo пocлeднaтa нeдeлa ymиpaaт пo пoвeќe oд 30 лyѓe днeвнo

Секој трет тест направен вчера дал позитивни резултати. Според податоците на Министерството за здравство, од 3143 тестирања дијагностицирани се...
- Advertisement -

strong>Муфтијата од Тетово Ќани Ефенди Несими за муслиманските верници од тетовскиот регион упати честитка по повод празникот Рамазан Бајрам по пат на видео порака.

Тој честитката за Рамазан Бајрам и за значењето на празникот се обрати на три јазици-албански, турски и македонски јазик.

– Мирот, милоста и благосостојбата нека бдеат над вас. Драги браќа и сестри, почитувани верници, се уште сме во една вонредна состојба поради ширењето на пандемијата, така што во месецот на Рамазани шериф влеговме во оваа состојба. Ситуацијата не натера за месец Рамазан да ги откажеме сите наши манифестации, а дел од активностите беа само на веб страницата на муфтиството.Во овој месец се соочивме со страв, карантин и социјална дистанца. Клањањето на намаз со џемаат во џамии кои се места за заеднички молитви беа привремено паузирани, истакна во пораката Ќани Ефенди Несими, муфтија на тетовското муфтивство.
Тој истака дека вербата во Бог им помогнало на верниците во овие бурни времиња.

-Во текот на овие денови бевме потполно убедени и во секој момент се потсетувавме дека постои еден Бог и дека има една судбина од која што не може никој да избегне и дека единственото засолниште е тој створителот, бидејќи тој најдобро знае што да прави како треба да се направиме. Бевме свесни дека овие искушенија што се соочивме дека не беа искушенија само нашиот век во кој живееме туку со истите искушенија се соочиле и луѓето пред нас. Бајрам е еден дел од времто да ги заборавиме грижите и да се оттргнеме од одговорностите и должносите, Бајрамот е подарок од Алаџ за исполнување на ибадетот кој што верникот не го искажува само со јазик туку длабоко продира во неговата внатрешност, потенцира муфтијата Несими.
Муфтијата нагласи дека верниците и понатаму треба да ги почитуваат препораките на релевантни државни органи во врска со одржување на физичка дистанца за време на поздравувањето , за време на молитвите, да се носат маски и да се одржува чистотата.

Latest News

Apмиjaта од утре ќе ги чува бoлницитe

Армијата се очекува од утре да се вклучи во обезбедување на здравствените институции коишто тоа ќе го побараат. Ќе се...

(Фото) Уништeнa oпpeмaтa зa пpoyчyвaњe нa балканскиот рис вo Кичевско

Несовесни граѓани целосно уништиле кафез-замка во месноста Суви Дол, Кичевско,  поставен од Македонското еколошоко друштво за научно-истражувачки цели. Кафезот не е во можност повторно да...

Германија ќе избиpa нacлeдник нa Меркел нa 26 ceптeмвpи 2021 гoдинa

Германската Влада денеска се согласи за датумот на следните општи избори, 26 септември 2021 година, кога ќе биде избран наследникот на канцеларката Ангела Меркел,...

Според 3aeв, Југocлавија била винoвнa за лoшитe односи со Бугарија, сме имале и заедничка историја

Ние немаме споделена историја. Имаме заедничка историја. Ова во интервју за агенцијата БГНЕС го изјави премиерот на Република Македонија, Зоран Заев, пренесуваат бугарските медиуми. Гоце Делчев...

Цpн Koвид пpoceк: Bo пocлeднaтa нeдeлa ymиpaaт пo пoвeќe oд 30 лyѓe днeвнo

Секој трет тест направен вчера дал позитивни резултати. Според податоците на Министерството за здравство, од 3143 тестирања дијагностицирани се 1039 нови случаи а дури...

More Articles Like This