August 10, 2020, 5:35 am

ТЕХНИЧКИ НЕИСПРАВНИ ВОЗИЛА ИСКЛУЧЕНИ ОД СООБРАЌАЈ: 25 возила исклучени од сообраќај заради техничка неисправност

Поврзано

(Видео)Гopaт неколку автомобили во Ново Лисиче

Повеќе автомобили беа зафатени од пожар утринава во скопската населба Ново Лисиче. Во моментов нема информрации како настанал пожарот и...

Дpaма во Кондово: Не успеал да го повpeди соседот со Hoж, па ја земал cekиpaта

На 08.08.2020 во 23:00 часот Б.М.(65) од с.Кондово-скопско пријавил дека бил физички нападнат од С.С.(21) од истото село, по...

Уапceн гостиварчанец порaди трговија со луѓе, привeдени и десет жени затечени во неговиот угостителски објект

Десет женски лица од Македонија, Албанија и Косово биле пронајдени во угостителски објект во село Добридол, Гостивар. Сопственикот на објектот...
- Advertisement -

Во последната акциска контрола, во чие средиште била техничката исправност на возилата, но и други видови сообраќајни прекршоци, полицијата утрово исклучила од сообраќај 25 возила од полошките сообраќајници. Во акцијата која се спроведувала утрово на повеќе локации во гостиварско и тетовоско.

– Со тетовската контрола вкупно опфатени се 79 возила, од кои 44 биле испратени на технички преглед. При тоа, кај осум откриени се неисправни сопирачки, кај двајца измината сообраќајна дозвола, еден возило имало истечена регистрација и така натаму. Поради овие недостатоци, 11 возила веднаш се исклучени од сообраќај, а на 17 возачи изготвени им се прекршочни платни налози, како и осум барања за поведување на прекршочна постапка, вели Марјан Јосифоски портпарол на СВР Тетово.

Јосифиски нагласува дека во последната контрола откриени се двајца возачи без положен возачки испит и тројца возачи-почетници кои не се придржувале на важeчките законски ограничувања, а регистрирани биле и десет други видови прекршоци.

Од 34-те технички прегледани возила на гостиварското подрачје, осум имале неисправни сопирачки, четворица истечена сообраќајна дозвола, двајца други недостатоци. Поради ова, 14 возила исклучени се од сообраќај, изготвени се исто толку прекршочни платни налози и две барања за поведување прекршочна постапка.(МИА)

Latest News

Денеска е Св. апостоли Прохор, Никанор, Тимон и Пармен

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 28 јули. Денеска е Св. апостоли Прохор, Никанор, Тимон и Пармен. Овие се...

Неофицијално се откриваат имињатa на новиот премиер и министрите

Политичките партии веќе разговараат, покрај изборната програма и нивната хармонизација, и за евентуалните имиња во ресорите што тие ќе ги водат. Бидејќи наголемо се шпекулира...

Д-р Даниловски: Очекувана е бројката од 200 новозapaзени и нови кластери

Очекувана е бројката од 200 ново заразени од Ковид 19 и нови кластери по забавите на излетнички места, а бројката ќе се задржи и...

Филипче блokиpaл пaциeнтka која чека лek за да пpeживee

Министерот за здравство Венко Филипче блокирал на социјалната мрежа Инстаграм пациентка од Скопје која бара помош од него во битката со опасна, ретка и...

Bakцината пpoтив Koвид-19 нема да биде целосно ефикасна, смета главниот американски eпидeмиoлог

Главниот американски епидемиолог Ентони Фаучи оценува дека вакцината против вирусот корона нема да биде целосно ефикасна. На онлајн семинарот на Универзитетот Браун, Фаучи истакнал дека...

More Articles Like This