August 14, 2020, 6:39 pm

ТЕШКО ДО МИР ВО СИРИЈА: Русија соопшти дека нема да дозволи подривање на мирот во Сирија, откако опозицијата поддржана од САД намерно го прекрши примирјето

Поврзано

Xocпитализиран братот на Доналд Трамп, се шпeкулира дека е многу болeн

Помладиот брат на американскиот претседател Доналд Трамп, Роберт, е xоспитализиран во Њујорк, објави денеска Белата куќа без дополнителни информации. Портпаролот...

Помпео бapa пpoдoлжyвaњe на eмбapгoтo на извoз на opyжјe во Иран

Неопходно е да се продолжи ембаргото за извоз на оружје во Иран, нагласи денеска американскиот државен секретар Мајк Помпео. –...

Oткaжaн мeмopиjaлниот нaстaн зa одбeлeжувaњe нa 11 Сeптeмври вo САД

Инсталацијата што прави два столба од светлина што ги симболизираат Кулите-близначки на Светскиот трговски центар, го осветлуваше Њу Јорк...
- Advertisement -

Русија ќе ги запре обидите за подривање на мировниот процес во Сирија, соопшти Министерството за надворешни работи на Русија

Москва смета дека е важно што Советот за безбедност на ОН, со вчерашното усвојување на резолуцијата за 30-денвно примирје во Сирија, успеа да го спречи неодобрувањето на нереалното примирје на кое инсистираа западните земји, соопшти Министерството за надворешни работи на Русија.

„Многу е важно што се успеа во спречувањето на усвојување на резолуцијата на која инсистираа западните членки на Советот категорично и со самата таа шема на примирје – сега документот поттикнува токму спротивставените страни на што побрз начин да прекинат со борбените дејствија, имплементацијата на претходно договорените аранжмани во тој поглед и преговарачката работа за општа деескалација и воспоставувањето на хуманитарни паузи на целата тероторија на земјата. Јасно е дека упатствата од Њујорк без конкретен договор помеѓу завојуваните сириски страни нема да резултира со прекин на огнот“, се истакнува во соопштението .

Претходно, медиумите известија дека џихадистите и сириската опозиција поддржана од САД намерно го прекршиле примирјето во Источна Гута со цел нарушување на мировниот процес и подривање на договореното примирје во земјата.

Latest News

СДСМ дeмaнитpa: Не е точно дека е договорен ротациски премиер, ниту поделби на ресори

СДСМ во целост ја дeмантира објавената нeточна вест од страна на Канал 5 телевизија со наслов: Договорен премиер по...

Xocпитализиран братот на Доналд Трамп, се шпeкулира дека е многу болeн

Помладиот брат на американскиот претседател Доналд Трамп, Роберт, е xоспитализиран во Њујорк, објави денеска Белата куќа без дополнителни информации. Портпаролот на Белата куќа Џуд Дир...

Следете во живо: Пpoтест против поскапувањето на струјата

Следете го во живо на Инфомакс пpoтестот пpотив поскапувањето на струјата. Граѓаните во повеќе градови ширум Македонија меѓу кои и Скопје пpoтестираат против поскапувањето...

Костовски: Спpeчeнa е продажбата на банката, некому му се брзаше

Ние сами ќе ја спасевме банката, но на некому му се брзаше. Зошто, како, при неформирана Влада, при пaндемија, тоа е лудо, кажете ми...

Пpoтecт во Маџари: Граѓаните peволтиpaни, секојдневно се гyшaт во cмpдeа од дивaта дeпониja Вардариште

Попладнево жителите на Маџари пpoтeстираа пpoтив „пpeтоварната станица во Вардариште од која што секојдневно се гушaт во cмрдеа. Пpoтестираме пpoтив секојдневното нeконтролирано палење на секакви...

More Articles Like This