August 15, 2020, 5:08 pm

ТЕШКО ДО РЕШЕНИЕ ЗА ИМЕТО: Грчката опозиција смета дека тешко ќе се реши прашањето за името

Поврзано

(Видео) Aлбaнци чeкaaт со дeнoви на гpaницaтa со Гpцијa – Koлoнa дoлгa 20 километри

Огромна километарска колона возила на границата со Грција. Како што пренесуваат грчките медиуми, се работи за патници од Албанија,...

Продолжена грчката зaбpaна за влез на македонски граѓани

Министерската одлука за привремено огрaничување на врските на Грција со Македонија, Турција и Албанија, од 31 јули 2020 година,...

Голем пожap во фабрика за peциклирање пластика во Атина, се шири опaceн чaд

Голем пожap избyвна утрово во фабрика за рeциклирање пластика во прeдградието Метаморфоси во северниот дел на Атина, затворен е...
- Advertisement -

Личната проценка е дека прашањето за името е тешко да се реши, а со тоа и тешко дека евентуален договор би стигнал до грчкиот Парламент, изјави потпретседателот на опозициската Нова демократија, Костис Хаѕидакис, во интервју за грчката телевизија Скај.

– Сфаќам дека од другата страна не постои соодветен одговор и очекуваме да видиме што ќе се случи во следните денови. Се чини дека прашањето е многу тешко да се реши затоа што и од другата страна, од страна на Скопје не постои потребната флексибилност. Да ви кажам најискрено, ова не е нешто што ме изненадува, вели потпретседателот на опозициската Нова демократија, кусо откако заврши прес-конференцијата во Скопје на шефовите на македонската и грчката дипломатија.

Костис Хаѕидакис не е оптимист дека актуелната грчка Влада би можела да донесе догвор во Парламентот, а доколку го стори тоа, според него, по реакциите кај народот, ќе смени тактика.

– Сметам дека ќе биде тешко да донесе договор во Парламентот. Ако донесе не исклучувам различни начини да ги најде гласовите што се потребни за да помине во Парламентот. Но, сигурен сум дека ако донесе таков договор врз база на сегашните факти, би постоеле големи реакции од народот и бидејќи во СИРИЗА не се наивни, може да ја следат тактиката на одложување, нешто да направат и да не го донесат. Ова е мојата проценка, рече Хаѕидакис за ТВ Скај.

Како што јави дописникот на МИА од Атина, тој смета дека СИРИЗА, на почетокот мислела дека спорот со името е лесен случај, едно заборавено прашање кое „ќе го искористи да ја подели Нова демократија и ќе добие пошироко мнозинство во парламентот од другите партии“, а Каменос воопшто да не биде вклучен. Но, работите, според Хаѕидакис, отишле во друг правец. СИРИЗА се нашла соочена со стотици илјади граѓани на протестите во Солун и Атина, па ги зацврстила ставовите, „придвижувајќи се кон позициите на Нова демократија, за промена на Уставот и иредентизмот“.

Latest News

Oпштинa Бутел лидep во пpивpeмeни вpaбoтyвaњa, пoткyп или пoтpeбa?

Општина Бутел е лидер во привремените вработувања на ниво на територија на државата, втора на листата е УЈП, следува...

Кoрoнaвиpyc во пcихиjaтpиcкaтa бoлницa во Демир Хисар, пoчинa пaциeнткa, 12 се зaрaзeни

Корона вирусот влезе во Психијатриската болница во Демир Хисар каде се заболени 12 пациенти, а една штитеничка почина како потврден позитивен случај, а тоа...

Kpитичнo во Индиja – Bо eдeн дeн peгиcтpиpaни peкоpдни 65 илjaди нoвoинфициpaни со Koвид-19

Индиското Министерство за здравство во саботата информираше дека најмалку 65.002 лица биле позитивно тестирани за Ковид-19 во текот на изминатиот ден, при што вкупниот...

Цpниoт билaнc и нaтaмy pacтe – Рeгиcтpиpaни 141 нoвoзaбoлeни и 4 пoчинaти лицa од Koвид-19

Во последните 24 часа се направени 2006 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 51 Куманово 19 Дебар 2 Штип 15 Прилеп 6 Тетово 6 Струга 16 Велес...

KOЛУMHA HA COTИP KOCTOB: Пpeгoвopи со пoceбни потреби и бapaња

Несоодветната политичка култура ќе биде главната пречка за вистински демократски промени во земјите на Југоисточна Европа Габриел Алмонд, 1988г. Сведоци сме на штетни дворски и политички игри...

More Articles Like This