August 13, 2020, 7:02 pm

„ТИК-ТОК“ МУ ОДГОВОРИ НА ТРАМП

Поврзано

Во Србија yaпсeн амбасадорот на Азербејџан, се товари за злoyпотреба на пари и други злocтopства

Амбасадорот на Азербејџан во Србија, Црна Гора и БиХ, Елдар Хасанов, е yaпсен под coмнение дека пронeверил голема сума...

Повеќе од 20 земји покажаа интерес за руската вaкцина пpoтив кopoнавирусот

Повеќе од 20 земји изразија интерес за руската вaкцина прoтив кoронавирус, рече на неделниот брифинг официјалниот претставник на Министерството...

Помпeo во пocета на Словенија, потпишyва изjaва за 5G мpeжата

Американскиот државен секретар Мајк Помпео ќе престојува денеска во кратка посета на Словенија, за време на која ќе биде...
- Advertisement -

„Имаме намера да останеме долго во Америка“, рече генералниот директор на „Тик-Ток“ во таа земја, Ванеса Папас и им се заблагодари на американските корисници за нивната поддршка.

Нејзината реакција следеше по извештаите во медиумите дека „Мајкрософт“ преговара за преземање на „Тик-Ток“ и предупредувањето од американскиот претседател Доналд Трамп да ја разгледа опцијата за забрана на таа социјална мрежа во Америка.

„Сакам да кажам благодарам на милиони Американци кои користат „Тик-Ток“ секој ден и го даваат својот креативен придонес и радост во нашиот секојдневен живот. „Не планираме да одиме никаде. Ние сме тука долго време“, напиша таа на Твитер-сметката на компанијата.

Друг претставник на компанијата изјави дека оваа мрежа ја користат 100 милиони Американци за забава и комуникација, особено за време на пандемијата на коронавирус. Тој додаде дека податоците за корисниците максимално се безбедни.

Исто така, најголеми инвеститори на компанијата се од Америка.

„Ние се стремиме да ја заштитиме доверливоста на податоците и безбедноста на нашите корисници“, рече претставникот на „Тик-Ток“.

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека САД разгледуваат различни мерки против апликацијата, вклучително и нејзината целосна забрана.

„Ние го проучуваме „Тик-ток“. Можеме да го забраниме. Но можеме да направиме некои други работи “, рече Трамп пред новинарите во Белата куќа.

„Имаме неколку варијанти… Ќе видиме што ќе се случи“, додаде тој.

Државниот секретар Мајк Помпео не исклучи дека „Тик-ток“ ќе биде забранет во Америка, заедно со некои други кинески социјални мрежи, преку кои личните податоци на корисниците, како што веруваат во САД, можат да стигнат до кинеските власти.

Сподели

Latest News

Македонија ќе чека вакцина од СЗО, Шпанија веќе набави од руската вaкцина

Првата вакцина во светот прoтив коpoнарниот вирус Спутник V, како и други руски препарати за бopба прoтив пaндемијата, ќе...

Земјотрес регистриран во пехчевското епицентрално подрачје

Скопје, 13 август 2020 (МИА) – Земјотрес чиј епицентар се наоѓа 105 километри југоисточно од Скопје и потекнува од пехчевското епицентрално подрачје регистрирала денеска...

Над 100.000 граѓани останаа бeз плата, пeнзија и социјална помош поради зaтворањето на Еуростандард банка

Над 100.000 граѓани кои земаа плата, пензија или социјална помош останааа бeз пари со затворањето на Еуростандард банката. Не можат да си...

Зaев и Аxмети се договориле?: Зaврши работнaтa срeдбa помeѓу СДСМ и koaлицијата „Мoжеме“ и ДУИ

Попладнево зaврши рaботната средбa меѓу СДСМ и коaлицијата „Можеме“ и ДУИ на која учествувaa претседaтелите Зорaн Зaев и Али Ахмети и генералните секретари Љупчо...

ВМРО-ДПМНЕ: Пендаровски призна дека мандатот е доделен бeз доказ за мнозинство и е yзyрпиран

Стево Пендаровски како Претседател на државата соопшти дека ќе доделува мандат за Влада спротивно на Уставот по принципот „прв дојден, прв услужен“. Претседателот Пендаровски...

More Articles Like This