September 25, 2020, 4:28 am

Тимоние ни го најави она што сега во моментов ни се случува со Гоце

Поврзано

Костовски: СДСМ планира приватизација на Македонски пошти

Трифун Костовски, сопственикот на Еуростандард банка во вечерашното гостување во емисијата Заспиј ако можеш вели дека е убеден дека...

Заев мора да сфати дека не држи мoнопол на клучните одлуки за европските прашања

Заев мора да сфати дека не држи монопол на клучните одлуки за европските прашања и мора да понуди платформа....

Георгиев: Ова со Артан Груби навестува нов институционален аpанжман во политичкиот cистем во Македонија

Овој аранжман што се случува особено сега кој што почна со синтагмата премиер Албанец, премиер од ДУИ и со...
- Advertisement -

Денес во емисијата „Што не е јасно“ гостуваше д-р Наташа Котлар Трајкова, историчар која што посочи дека ова Бугарите моментално што прават е како да хемичарите те убедуваат дека H2O дека не е вода, туку масло.

Ако се потсетиме малку некаде мислам дека беше крајот на мај или почетокот на јуни, францускиот амбасадор Тимоние ни го најави она што сега во моментов ни се случува. Како претставник на една докажана и покажана европска сила спомна за заедничката историја, спомна за одредена власт која тоа треба да го реализира, не беше пророк меѓутоа ни го навести она што е веќе зацртано и што се спроведува, истакна Котлар Трајкова.

Котлар Трајкова додаде дека ако хемичарот се обидува да ве убеди H2O дека не е вода, туку масло, е токму тоа е исто што се применува во историската наука, и тоа во однос на Свети Климент, Свети Наум, браќата Кирил и Методиј, а да не се говори и за Гоце Делчев.

Историјата е една сериозна дисциплина каде што не може една Комисија да ви определи што ќе биде наука, нагласи Котлар Трајкова.

Котлар Трајкова посочи дека Македонците го ценат Гоце Делчев по неговото учење и делување за Македонија.

Ако ги следиме неговите зборови и дела, основата е потпирање на самостојни македонски сили. Тие сили треба да се искористат во политичка, културна, па и економска вештина. Се што има кажано и направено, да не заборавиме дека има зaгинато на македонска територија исто така“, потсети Котлар Трајкова.

Latest News

Ако немало Македонци, можело ли речиси 200 години да има „Македонско прашање“?

Кога се чита бугарскиот меморандум до членките на ЕУ, со кој се негира се’ македонско, почнувајќи од јазикот, секој...

Време: Сончево до 31 степен, попладне доаѓа дожд

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, а во западните делови повремено засилен ветер од југозападен правец. Кон...

Костовски: СДСМ планира приватизација на Македонски пошти

Трифун Костовски, сопственикот на Еуростандард банка во вечерашното гостување во емисијата Заспиј ако можеш вели дека е убеден дека подолг временски период е кроен...

Заев мора да сфати дека не држи мoнопол на клучните одлуки за европските прашања

Заев мора да сфати дека не држи монопол на клучните одлуки за европските прашања и мора да понуди платформа. Доколку сам го истурка процесот...

(Видео) Нов инцидент на полициска бpyталност

По вчерашниот бpyтален нaпaд на луѓе во Битола, вечерва нов инцидeнт со исти исход се случи во Скопје. На видеото кое кружи на...

More Articles Like This